A set of computer based tools for learning and teaching a science learning unit
Bir fen öğrenme ünitesinin öğrenilmesi ve öğretimi için bir dizi bilgisayar tabanlı araç
  1. Tez No: 152577
  2. Yazar: VOLKAN BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET bir fen öğrenme ünitesinin öğrenilmesi ve öğretimi için bir dizi bilgisayar tabanlı araç Araştırma, ilköğretim öğrencilerinin zorluk çektiği alan olan iş problemlerini düzenlenebilir ara yüze sahip bilgisayar prosedürü üzerinde yoğunlaşmıştır. Araştırmanın amacı ilköğretim yedinci sınıf iş konusu seviyesine göre bilgisayar tabanlı araçlar geliştirmektir. Araçlar ASP.net ve Macromedia Flash ortamları kullanılarak geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Araçlar üç alt gruba ayrılmıştır; etkinlik ortamı, içerik düzenleme merkezi, ve genel etkinlik merkezi. Bu alt parçalar prosedürel öğrenme ortam gereksinimleri ışığında tasarlanmış ve uygulanmıştır. Prosedürel öğrenme sistemleri somut nesne uzayına, doğrudan değiştirilebilir arayüzlere, içerik yönetim araçlarına, kullanıcı-sistem arayüzlerine, geridönüt mekanizmalarına, betimlemeleri somuttan sembolik ifadeye yönelten gösterim şekillerine, öğrencilerin olay bağlamı içinde kavramalarını ve hipotezlerini test edebilecek içerik yönetim araçları tarafından değiştirilebilen simülasyonlara ve öğretmenlerin bilgi paylaşımı yapabilecekleri kubaşık ortamlara sahiptir. Bu araştırmada etkinlik ortamı yan-deneysel desende denenmiştir. Araştırma dört farklı okulda beş farklı şekilde toplam 92 ortaokul öğrencisi üzerinde uygulanmıştır. İki farklı görev grubu çalışma kağıdı desteği ve desteği olmadan uygulanmıştır. Her uygulama, öğrencilere konu alanındaki kazananlarını geliştirici şekilde etki etmiştir. Bu bulguya rağmen istatistiksel olarak uygulama grupları arasında kazanımların farklılığı gözlenmemiştir. İlk uygulamanın sonunda öğrencilere bir kullanılabilirlik testi verilmiştir, buna verilen cevaplara göre, öğrenciler genel olarak eğitim ortamından memnun kalmışlar ve tekrar kullanmak istemektedirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A SET OF COMPUTER BASED TOOLS FOR LEARNING AND TEACHING A SCIENCE LEARNING UNIT It is the manipulatable interfaces of computer proceduralisation of a subject matter, namely the work problems that this study focuses, where secondary school children pose difficulties. The aim of this research is to develop a set of computer based tools for a science unit, namely work unit for seventh grade. The tools, developed and implemented by Macromedia Flash and ASP.net software environments, have three subsets, Activity Environment, Curriculum Authoring Center (CAC), and Global Activity Center (GAC). These components were designed and built according to the procedural learning environment requirements which are, a concrete object space, a direct manipulation type of interface, a content management tool, user-system interfaces, feedback mechanism, have ways to move its representation modes from concrete to symbolic, have simulation to test concept and procedures in context and it can be editable from the content management tool, collaboration tool that teacher can share their experiences. The research studied the Activity Environment with a quasi-experimental research. The research was run in four different schools with five different treatment types with a total of 92 secondary school students. Two different task regimes with and without worksheet support were tested. In each treatment, the method helped students make a positive learning gain in the unit. But it was found that there is no significantly higher or lower performance between the treatment types. Also, at the end of the first treatment a usability test was performed. According to responses to the usability test items, the students were, in general, satisfied learning environment and hot objects in the environment.