Three dimensional transform based robust video hashing
Üç boyutlu dönüşüm tabanlı dayanıklı video kıyımı
  1. Tez No: 152578
  2. Yazar: BARIŞ COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT SANKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET ÜÇ BOYUTLU DÖNÜŞÜM TABANLI DAYANIKLI VİDEO KIYIMI Video içeriklerinin tanımlanmasına video yayın izleme ve veritabanı arama gibi uygulamalar tarafından ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaç için bir video dizisinin bir diğerinden ayırt edici özelliklerini taşıyan algısal kıyım fonksiyonları kullanılabilir. Kriptografik kıyım fonksiyonlarından farklı olarak çokluortam kıyım fonksiyonları, giriş işaretindeki değişikliklere belirli ölçüye kadar dayanıklıdır. Çokluortam kıyım fonksiyonunun amacı, video dizisinin tamlanmasmda işe yarayacak, kısa bir“imza”dizisi elde etmektir. Video işaretini temsil eden imzadan iki özellik beklenmelidir, ilk olarak, kıyım kendine özgü olmalıdır, diğer bir deyişle, iki farklı video işaretinden aynı imzanın üretilme olasılığı çok küçük olmalıdır. İkinci olarak, bir video işaretinden elde edilen imza, video içeriğini değiştirmeyen, video işareti üzerinde yapılan küçük müdahalelerden etkilenmemelidir. Bu müdahalelere örnek olarak gürültü ekleme, netlik kaybı, ışıklılık değişimi, kontrast değişimi verilebilir. Bu çalışmada yeni bir video kıyım fonksiyonu üzerinde durulmuştur. Bu yeni method kapsamında video işaretlerini ayrıştırmak için hem uzamsal, hem de zamansal aynştrncı içerik bilgileri, üç boyutlu dönüşümlerle (Ayrık Kosinus Dönüşümü, Rastgele Tabanlar Dönüşümü) aynı anda özetlenerek kıyım dizisi oluşturulmaktadır. Ayrıca kıyım fonkisyonlanmn güvenlik amaçlı bir gizli anahtara bağlı elde edilmesi, anahtar tabanlı bir üç boyutlu dönüşüm (Rastgele Tabanlar Dönüşümü) ile sağlanabilmeketedir. Deneyler sonucunda üç boyutlu dönüşüm tabanlı kıyım fonksiyonlarının yeterli düzeyde kendine özgülük ve dayanıklılık taşıdıkları gözlenmiştir. Ayrıca anahtar tabanlı bir dönüşüm ile kıyım fonkisyonunun güvenli olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THREE DIMENSIONAL TRANSFORM BASED ROBUST VIDEO HASHING Identifying the video content is required by some applications such as broadcast monitoring and database indexing etc. One way of identifying a video signal is extracting a short hash (or sometimes referred as fingerprint or signature). Different from cryptographic hash functions, the multimedia hash functions should tolerate the manipulations such as filtering, compression or channel errors while transporting. In other words the same or very close hash values should be extracted from both the original video signal and its processed, compressed or attacked version. On the other hand the two hash values from two different video signals should be totally different from each other. In this thesis a new robust video hash extraction method is proposed. In order to identify the video content, 3D transformations (Discrete Cosine Transform, Random Bases Transform), which summarize both the spatial and temporal information at the same time, are used. The need for key based hash for security purposes can be achieved by using a key based transform (Random Bases Transform). In the experiments it is shown this new method is robust against most of the signal processing attacks and also it generates totally different hashes for different video signals. With key based transform, the hash function is observed to be a secure hash. It is also shown that this method has very high identification and verification performance even under most of the signal processing attacks.