Harmoniklerin ölçme cihazlarına olan etkileri
The effects of harmonics on measurement meters
- Tez No: 152713
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Güç sistem harmonikleri, Harmonik kaynaklar, Harmonik etkileri ve Harmonikli durumda ölçme Günümüzde güç elektroniği ve doğrusal olmayan elemanların kullanılması giderek artan harmonik problemlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu durum harmoniklerin önemini daha da arttırmıştır. Bu elemanların oluşturduğu harmonikler, güç sistemlerindeki elemanlar üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Örneğin; dağıtım ekipmanları ve iletkenler üzerinde ek ısı ve ek kayıp etkisi, kullanım ömründe azalma, ölçüm hataları, sigorta ve devre kesicilerin yanlış çalışması... gibi Bu cihazların verimliliğin belirlenmesi oldukça büyük öneme sahiptir. Bu cihazların verimliliğin arttırılması doğru ölçüm yapılmasını gerektirir. Harmonikler, ölçme cihazlarında ölçüm hatalarına neden olduklarından harmonikli koşullar altında bazen bu mümkün olmamaktadır. Bu tez çalışmasında, öncelikle Fourier Analizi yöntemi ile harmoniklerin analizi verildikten sonra harmonik üreten kaynaklar, harmoniklerin etkileri ve son olarak harmoniklerin ölçme cihazlarına olan etkileri ele alınmıştır. XII
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF HARMONICS ON MEASUREMENT METERS SUMMARY Key Words : Power system harmonics, Harmonic sources, Harmonic effects and the effects of harmonics on measurement meters Today, the comman use of power electronics and non-lineer devices has caused increasing harmonic problems in power systems. Harmonics generated these devices affects negatively to the equipments on power systems. Such as; additional heating and losses on distribution equipments and conductors, errors. in measurement meters, misoperation of fuses and breakers. The determination of efficiency of these equipments has great importance. The increasing of the effeciency of these equipments is required true measurement. However, this can not be accomplished in the presence of harmonics since harmonics cause errors in measurement. İn this study, firstly, after giving analysis of harmonics by the way Fourier Analysis, harmonic sources, the effects of harmonics on the equipments on power systems and finally the effects of harmonics on measurement meters are given in detail. XIII