Fault diagnosis of gears by computer simulation
- Tez No: 9604
- Danışmanlar: PROF. DR. H. NEVZAT ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
DİŞLİLERDE BİLGİSAYAR BENZEŞİMİ İLE HATA TANILAMA YALÇDJTAŞ, Melek Yüksek Lisans Tezi, Makina Müh. Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. H. Nev2at ÖZGÜVEN Ağustos 1990, 161 Sayfa ÖZET Bu tez, temel olarak hatalı dişlilerin titreşim sinyal analizi ve bu hataların tanılanmasını içermektedir. Sinyal analizinde kullanılan metodlar spektrum, kepstrum, sinyal ortalama ve yakın büyütmedir. Sayılan metodlar içinde spektrum ve kepstrum metodları ağırlıklı olarak kullanılmıştır. Hatalı dişlilerin titreşim sinyal verileri dişlilerin statik ve dinamik simülasyonu ile gerçekleştirilmiştir. Dişlilerin statik ve dinamik analizini yapan bilgisayar programlarında hatalı dişlinin özellikleri tanımlanarak, dişli milinin bağlı olduğu rulmanların titreşimleriyle ilgili verilerin sinyal analizi gerçekleştirilmiştir. Bu yolla elde edilen hata tamlayıcı bilgiler literatürdeki bilgilerle karşılaştırılarak simülasyonun doğruluğu saptanmıştır. Bunun dışında literatürde az rastlanan ya da detaylı incelemeleri bulunmayan dişli hataları veya dişli dinamiğini etkileyen dış faktörler detaylı olarak incelenmiştir. Bunlar; dişliler arası mesafe hatası, diş vbaş daraltılması v.b. profil değişiklikleri ile yük aktarım hatasının ve titreşim seviyesinin azaltılması, dişli sistemine uygulanan hız ve yük miktarındaki değişikliklerin dişli titreşimine etkileridir. Anahtar Kelimeler : Dişli Hatası, Simülasyon, Titreşim Sinyali, Spektrum, Kepstrum, Hata Tamlama, Dişli Kavrama Frekansı, Dişli Kavrama Frekansı Harmonikleri, Yanbantlar. Bilim Dalı Kodu : 625.01.04 vı
Özet (Çeviri)
FAULT DIAGNOSIS OF GEARS BY COMPUTER SIMULATION YALÇINTAŞ, Melek M.Sc. Thesis, Mechanical Engineering Supervisor: Prof.Dr. H. Nevzat ÖZGÜVEN August 1990, 161 Page ABSTRACT This thesis is concerned primarily viih the vibration signal analysis of f âulty gear pairs by computers simulation. Different methods for gear vibration signal analysis, such as signal averaging, spectrum, cepsfrum, zoom techniques, are described. Considering some advantages and certain properties of specfrum and cepstrum techniques, signal analyses are made by using these too methods. Static and dynamic gear analysis programs available (STEP, DYTE, DYTEM) are used to simulate the faulty spur gear pair behaviour in operation. Some veil knovn error types, like i?ear of gear tooth profile, involute error, eccentricity of gear shafts are analysed by introducing these faults to the model, and then by determining the resulting vibration at shaft bearing. Then, the results obtained for a gear pair by computer simulation are compared irith the results given in inliterature, and the validity of the computer simulation technique used in this ¥ork is verified. Some less kawn cases, such as spacing errors between gear teeth, the effects of speed and load on the gear pairs on the resulting vibration characteristic, and profile modification using tip relief are analysed in detail. Key Words : Gear Fault, Simulation, Vibration Signal, Spectral Analysis, Cepstral Analysis, Fault Diagnosis, Gear Mesh Frequency, Gear Mesh Frequency Harmonies, Sidebands. Science Code: 625. 01.04 IV