Bilgisayar ağlarında en kısa yolun hesaplanması
Estimation of the shortest path in computer networks
- Tez No: 152767
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN EVİRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Anahtar kelimeler : En kısa yolun hesaplanması, Dijkstra Algoritması Internet' de bugün yaşanan en büyük sorun, verilerin kaynaktan hedefe en kısa sürede ulaşmasıdır. Veri aktarımında adres kontrol ve yönetiminin beyni olan yönlendiriciler (routers) üzerinde koşmakta olan yönlendirme algoritmalarının kısa yolu bulmadaki başarısı sadelik, hızlı adaptasyon ve esnekliği ile orantılıdır. Bugün en ağır işi yapan merkez yönlendiriciler üzerinde bile Dijkstra algoritması temel alınarak yazılmış algoritmalar bulunur. Bu çalışmada varolan algoritma hassasiyet artırım yöntemiyle kuvvetlendirilmiş ve merkezi yönlendiricilerin kontrolündeki büyük hat kapasitelerine sahip ağlarda en kısa yolun bulunmasında daha doğru sonuçlar elde edilmesi sağlanmıştır. Bu yöntem özellikle 10Mbps üzerindeki hat kapasitelerine sahip ağlardaki kısa yol hesabında algoritmanın normal haline göre çok daha kesin sonuçlar verir. VII
Özet (Çeviri)
ESTIMATION OF THE SHORTEST PATH IN COMPUTER NETWORKS SUMMARY Key words : Estimating the shortest path, Dijkstra Algoritm Today the biggest problem in Internet the data that arriving source to target. The routing algorithms' that run over routers which are the center of address control and management of transferring data, success proportion to simpleness, quick adaptation and flexibility. The algorithms based on Dijkstra Algorithm over central managers that make difficult works, take parts. In this study, the algorithm strengthened by increasing sensitiveness method and the networks that have great line capacities under central manager control, obtain more correct results for finding the shortest way. This method gives more correct results especially calculating the short way in networks which have line capacities over 10 Mps against the algorithm's normal condition. vm