Kolon boyut ve şeklinin değişiminin kat kesme kuvveti dağılımına etkisi
The effect of changes in column dimension and column shape to the distribution of the floor shear force
- Tez No: 152770
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Anahtar kelimeler : Deprem, poligon kolonlu sistemler, yapı analizi, yapı davranışı, kat kesme kuvveti. Bu çalışmada; deprem etkisindeki konut ve işyeri türündeki 4, 5 ve 6 katlı poligon kolonlu çerçeve sisteminde 12 tip yapı üzerinde, poligon kolonların en kesiti alam sabit kalarak, şekli ve plandaki yerinin değişimiyle taşıyıcı sistem elemanlarına gelen kesme kuvvetlerinin değişimi incelenmiştir. Birinci bölümde; Problemin tanımı yapılmış, ilgili çalışmalar hakkında kısa bilgiler verildikten sonra çalışmanın amacı ve kapsamı belirtilmiştir. İkinci bölümde; betonarme taşıyıcı sistemler ile ilgili bilgiler verilmiş, bir sistemin çerçeveli, perdeli, perdeli çerçeveli olması hallerinde yükleri taşıma biçimleri anlatılmış ve bu sistemlerden perdeli çerçeveli sistemin kullanım nedenleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise sistemin kendi ağırlığı ile birlikte bu sisteme etkiyecek yanal yükler altındaki davranışı incelenmiş, konuyla ilgili olarak yanal etki altında sistemdeki perdenin davranışı ve perde ile çerçevelerin etkileşimi telirtilmiştir. Dördüncü bölümde ele alınan 12 tip yapının analizinde kullanılacak veriler elde edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla öncelikle döşeme kalınlığı tespit edilip döşeme ağırlıkları, daha sonra kiriş, poligon kolon ve kolonların ağırlıkları hesaplanarak yapıların kat ve bina ağırlıkları deprem yönetmeliği kurallarına uygun olarak bulunmuştur. Beşinci bölümde bina ağırlıkları tespit edilen bu yapılarda deprem etkisi altında oluşacak yatay yüklerin hesabı, Eylül 1997 deprem yönetmeliğine uyularak“İDE YAPI”nın hazırladığı son versiyon olan“ide CAD 4.0”bilgisayar programı kullanılarak yapılmıştır. Altıncı bölümde yapılar, bu bilgisayar programı yardımıyla analiz edildikten sonra; katlara etkiyen toplam kesme kuvveti, kattaki poligon kolonların aldığı toplam kesme kuvveti, kattaki kolonların aldığı toplam kesme kuvveti değerleri elde edilmiş ve bu sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur. x
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF CHANGES IN COLUMN DIMENSION AND COLUMN SHAPE TO THE DISTRIBUTION OF THE FLOOR SHEAR FORCE SUMMARY Keywords : Earthquake, polygon columned systems, structural analyse, structural behaviour, floor shear force. In this work; the changes of shear forces coming to the carrying system elements by changing the shape and place of curtain walls at plan in 12 type of commercial and house buildings in polygon column framed system with 4, 5 and 6 floors under earthquake effect are reviewed. First Section : Problem description, concerned studies and scope and aim ahs been given. Second Section : Informations about structural reinforced systems are given; carrying type of loads of a system in case of framed; curtained; framed and curtained are explained and the reason why framed and curtained system is chosen for use, is also clarified. Third Section : The behaviour of the system under lateral forces with the selfweight of the system is reviewed; relevant interference of curtain wall and curtain with frame is stated. Fourth Section : It is tried to find out the datas to be used in analysing of 12 type of buildings. For this reason; first, the slab thickness is determined then beam, polygon column and column weigts are calculated to find out the floor and building weights according to the earthquake regulations. Fifth Section : At buildings, where building weights has been found, the lateral loads that will emerge under seismic loads has found with“ İDE YAPI 4.0 ”software program. All of equations, that are used to find loads and seismic forces, are aptly used from Turkish Codes. Sixth Section : After the analys with computer program, total shear forces at storey levels, total shear - wall shear forces at the storey levels and columns shear forces values are found, finally results has been inspected and proposals has been made about it. XI