Mekatronik programının internet destekli öğretime adaptasyonu
The adaptation of mechatronic programme with internet aided education
- Tez No: 152778
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler - Mekatronik eğitimi, Mekatronik sistemlerde arıza bulma, CAD/CAM, Elektrik maktnalan Mekatronik çağın yeni bilimsel yaklaşımı olarak değerlendirilebilir. Bu nedenle mekatronik konusunda verilecek eğitimde ayrı bir önem taşımaktadır. Bu çalışmada mekatronik eğitimi için“mektronik sistemlerde arıza bulma, bilgisayar destekli teknik resim, bilgisayar destekli tasarım ve elektrik makinaları”konularında çeşitli araştırmalar yapılmış ve içerikler hazırlanmıştır. Hazır olarak bulunan ve ek olarak laboratuar ortamında kurulan devre düzeneklerinde çeşitli uygulamalar yapılmıştır. Çeşitli programlar yardımıyla görsel olarak da desteklenerek bu çalışmalar internet destekli öğretim kapsamında mekatronik önlisans programı için hazırlanmış ve okuyucuların dikkatine sunulmuştur. XX111
Özet (Çeviri)
THE ADAPTATION OF MECHATROINIC PROGRAMME WITH INTERNET AIDED EDUCATION SUMMARY Keywords - Mechatronic education, Troubleshooting in mechatronic systems, CAD/CAM, Electrical machines. Mechatronic might be described as the new scientific approach at the new century. Therefore any education on mechatronic considered to be vital. In this study, various resources about troubleshooting, computer based technical drawing-designing and electrical machines in mechatronic systems', for mechatronic education have been examined. Most of applications have been made by using various circuits which have been already prepared or assembled in laboratory conditions during the experiments. For undergraduate students and technical reader's attention, these applications have been published on the interne1 by using some packet programmes which include visual supports. XX IV