Strategic level three-stage production distribution planing with capacity expansion
Stratejik seviyede kapasite artırımlı üç-aşamalı üretim-dağıtım sistemi planlaması
  1. Tez No: 152827
  2. Yazar: PINAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT ÇATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu tezde 3 aşamalı üretim-dağıtım ağı için stratejik planlama problemi gözönüne alınmıştır. İncelenen problem tek ürürdü, çok tedarikçili, çok üreticili ve çok dağıtıcılı deterministik bir üretim-dağıtım ağıdır. Amaç sistemin üretim, dağıtım, taşıma ve kapasite artırma sabit maliyetlerini minimize etmektir. Problemin kısıtlan tedarikçiler ve üreticilerin üretim, tedarikçi-üretici, üretici-dağıtıcı ağındaki taşıma kapasite sınırlamalarıdır. Bunun yanısıra kapasiteler çeşitli yatırımlar yapılarak, belli bir sabit maliyetle artırılabilmektedir. Problem karışık tamsayı doğrusal programlama modeli olarak formüle edilmiştir. Modelin gerçek hayattaki planlama problemleri için çözülmesi imkansız ya da çok zor olduğundan tamsayı kısıtlamaları kaldırılarak elde edilen sonuçtan özel bir algoritma geliştirilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, we address a strategic planning problem for a three-stage production-distribution network. The problem under consideration is a single-item, multi-supplier, multi-producer and multi-distributor production-distribution network with deterministic demand. The objective is to minimize the costs associated with production, transportation and inventory as well as capacity expansion costs over a given time horizon. The limitations are the production capacities of the suppliers and producers, and transportation capacities of the corresponding transportation network. On the other hand, all capacities may be increased at a fixed cost. The problem is formulated as a 0-1 mixed integer programming model. Since the problem is intractable for real life cases efficient relaxation-based heuristics are considered to obtain a good feasible solution.