17 Ağustos Marmara depreminde Adapazarı İzmit caddesindeki yıkılan binaların ortak özellikleri
Common properties of collapsed construction at the streer of İzmit in the Adapazarı during the Marmara earthquake on 17 Ağustos
- Tez No: 152857
- Danışmanlar: PROF. ADİL ALTINDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler - Marmara Depremi, Depremde Yıkılan Yapıların Ortak Özellikleri Bu çalışmada amaç, yapıların depremden ne şekilde etkilendiğini, yapıların depremden zarar görmemesi için ne gibi önlemler alınması gerektiğini kapsamaktadır. Birinci bölmde deprem hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde betonarme taşıyıcı sistemler hakkında bilgi verilmiş olup taşıyıcı sistem çeşitleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde depreme dayanıklı yapı tasarımı incelenmiş ve dikkat edilmesi gereken hususlar belirtilmiştir. Dördüncü bölümde 17 Ağustos Marmara Depreminde yıkılan binaların projeleri incelenmiş ve eksiklikler tespit edilmiştir. Beşinci bölümde bu incelemeler sonuçlandırılarak bu sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur. xıv
Özet (Çeviri)
COMMON PROPERTIES OF COLLAPSED CONSTRUCTION AT THE STREET OF IZMIT IN THE ADAPAZARI DURING THE MARMARA EARTHQUAKE ON 17 AGU. SUMMARY Key Words - Marmara Earthquake, Common Properties Of The Collapsed Contsruction During The earthquake The aim of the first study; How was egfected the building by earthquake and what is the precaution about earthquake above construction. First part is envolved knowledge earthquake. Second part is envolved, system of the structure and its' sorts. İn the third part ; Strong construction desing was examined against to the earthquake and important subject of the evert. İn the forth part; The project of collapsed construction during the 17 Aug. earthquake was examined and found the default. İn the fifth part; The examinatior was ened. After the examinatior some ideas were suggested. xv