Tarihi yapıların incelenmesi ve analizi
The analysis and investigation of historical places
  1. Tez No: 152858
  2. Yazar: TUĞBA YILMAZER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Tarihi yapılar, deprem, sonlu elemanlar yöntemi, analiz. ou çatışmanın amacı, çeşitli sanatsal ve kültürel değeri olan tarihi yapıların olacak depremlerden hasar görmemeleri için, deprem hareketlerinin ve davranışlarının çeşitli yöntemlerle analizlerini incelemektir. Birinci bölümde, konu ile ilgili genel bilgiler ve yapılmış olan çalışmalardan bahsedilmektedir. İkinci bölümde, tarihi yapıların deprem davranışları ve analizleri 1997 deprem yönetmeliğine göre çözüm yöntemleri ve modellenmesinde çeşitli yöntemler incelenmiştir. Üçüncü bölümde, yapıların malzeme özellikleri ve yükler karşısında davranışları incelenmiştir. Dördüncü bölümde, tarihi yapıların statik ve dinamik yükler altında doğrusal olan ve doğrusal olmayan davranışları birçok örneklerle incelenmiştir. Bu amaçla, camiler ve hamam yapıları incelenmiştir. İncelemeler gerek deneysel gerekse sonlu eleman yöntemiyle ele alınmıştır. Beşinci bölümde, tarihi yapıların onarım ve güçlendirmesinde kullanılan malzemeler ve yapılmış olan çalışmalar örnek olarak sunulmuştur. Son bölümde sonuçlar özetlenmiş, görüşler ve tavsiyeler verilmiştir. XI
Özet (Çeviri)
THE ANALYSIS AND INVESTIGATION OF HISTORICAL PLACES SUMMARY Key Words : Historical Structures, Earthquake, Finite Element Methods, Analysis. In this study, historical structures behaviour, which they have various artistic and cultural worth, under a possible earthquake have been investigated with different kinds of methods to to prevent this kind of structures from the damage of earthquake. The first section contains knowledge about the subject and mensioned about previous studies. In second section, solution methods for the historical structures behaviour under the earthquake according to 1997 Turkish Earthquake Code examined. In section three the structures material properties and behaviours under the earthquake have been observed. In the fourth section the structures lineer and nonlineer behaviour under the static and dynamic loads have been researched with lots of samples. For this study mosques and turkish bath structures have been choosen. The examples not only performed experimental but also composed with finite element methods. At the fifth section, materials which have been used for the strenghten of the structures and examples about previos studies presented. At the last section the evaluation of results summarized and opinions and recommendations made. XII