Kanalizasyon ve çöp sızıntı sularının beton dayanımına etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 152876
  2. Yazar: HAYRULLAH AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MANSUR SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Agrega, Beton, Dayanım, Atıksu Beton hala günümüzün en önemli yapı malzemesi olma özelliğini korumaktadır. Çeşitli tipte, bina, köprü, deniz yapısı, hava meydanları gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Birçok kullanım alanı bulan beton yapının özelliğine göre bulunduğu ortamda çeşitli kimyasal maddelerin, gazların, organik maddelerin ve çeşitli dış ortamların etkisinde olabilmektedir. Bu tür ortamlar betonun bazı özelliklerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bunların biride beton dayanımıdır. Çeşitli nedenlerle beton yapılarda meydana gelen bozulmalar ekonomik ve teknik yönden ciddi problemler yaratmaktadır. Böylece hava meydanları, beton yollar, barajlar, açık deniz petrol platformları, gaz tankları, beton borular gibi birçok mühendislik yapılarında bu sorunlara rastlanmaktadır. Zamanla dayanımlarında azalma meydana gelen yapılarda betonlarda dökülmeler ve çatlamalar meydana geldiği görülmektedir. Betonlarda kimyasal maddeler ve çevre koşulları etkisinde oluşan hasarların dışında betonda kullanılan agregalarda meydana gelen alkali- agrega etkileşimi, donma-çözülme tekrarlan da betonların zamanla tahrip olmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada da evsel atık suların (kanalizasyonda dahil) ve çöp sızıntı suyunun kimyasal özelliklerinin ve bunların betonlara zararları incelenmiştir. Deneysel çalışmaların sonucunda bu tür suların beton dayanımını uzun süre sonunda azaltabileceği saptanmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Key Words : Agregates, Concrete, Strength, Waste Water Concrete which used in different kinds of construction like buildings, bridges, sea structures, airfields is stil one of the most important structural material today. Dependent on the feature of the structure, concrete would be under the effect of different kinds of chemical substances, gases, organic materials and various outer effects. This kind of enviroments could be harmful for some properties of concrete such as strength. Corruptions on the concrete structures are related to various causes. These factors may be create serious techenical and economical problems in the structure. In the span life occured on the structures which cause to lose part of its strength. Apart from chemical materials and enviromental conditions alkalin-agregates interaction and freezing repetations in the agregates, which used to make the concrete, can be causes the destruction of concrete. In this study the harmful effect of the waste water and chemical characteristics of rubbish heap water to the concrete have been investigated. It has been found that these effects decrease strength of the concrete. VIII