Trakya bölgesindeki bazı akarsuların gammaridae (amphipoda) faunası üzerine araştırmalar
Investigations on gammaridae (amphipoda) fauna of some running waters in Thrace
  1. Tez No: 152906
  2. Yazar: SEMA GÖZAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜMİT ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Trakya Bölgesi'ndeki bazı akarsuların Gammaridae (Amphipoda) faunasının araştırılması amaçlanmıştır. Bölgedeki 43 farklı akarsudan, 2002 ve 2003 yılları Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında familya örnekleri toplanmıştır. Çalışmada 991 adet örnek incelenerek tür tayinleri yapılmıştır. Tayin edilen örneklerin teşhislerde yararlanılan taksonomik yapılarının çizimleri yapılmış ve tayin anahtarı hazırlanmıştır. Trakya Bölgesi'ndeki akarsulardan toplanan Gammaridae örnekleri içerisinde iki cinse ait 4 tür; Niphargus valachicus Dobreanu&Manolache, 1933, Gammarus komareki (Schaferna, 1922), Gammarus arduus Karaman, 1975 ve Gammarus pulex (Linnaeus, 1758), tespit edilmiştir. Bu türler içerisinde Niphargus valachicus Trakya Bölgesi için yeni kayıt olarak verilmiştir. Belirlenen türlerin çalışma bölgesindeki dağılışları incelenmiş ve Palearktik faunası ile karşılaştırılmaları yapılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it was aimed to investigate Gammaridae (Amphipoda) fauna of some running water sources in Thrace. The gammarid specimens were colleted from forty-three different localities in May, June and July of 2002-2003. Totally 991 gammarid specimens were examined and identified. The body parts used in identifications was figured and also identification key was prepared for them. Among the specimens collected from running waters in Thrace, four species from two different genus; Niphargus valachicus Dobreanu&Manolache, 1933, Gammarus komareki (Schaferna, 1922), Gammarus arduus Karaman, 1975 ve Gammarus pulex (Linnaeus, 1758), were determined. On the other hand, Niphargus valachicus was firstly recorded from Thrace. Distribution of the species in study area was investigated and compared with that of in Palearctic region.