Bazı makrofungusların intrasellular ve ekstrasellular ürünlerinin antimikrobiyal aktiviteleri üzerine araştırmalar
Investigation on antimicrobial activities of intracellular and / or extracellular metabolites of some mushrooms
- Tez No: 152907
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA YAMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Tricholoma auratum, Tricholoma fracticum, Ganoderma camosum, Ganoderma sp.% Lenzites betulina, Clavariadelphus truncatus, Polyporus arcularius, Lepista nuda, Trametes versicolor, Leucoagaricus pudicus, Suillus collitinus, Chroogomphus rutilus, Paxillus involutes, Sarcadon imbricatus, Hygrophorus agathosmus, Clitocybe geotropa, Rhîzopogon roseolus, Armillaria mellea, Amanita caeseare, Hydnum repandum makrofonguslannın intrasellular ve / veya ekstrasellular ürünlerinin çeşitli test mikroorganizmalarına karşı antimikrobiyal aktiviteleri araştırılmıştır. Çalışmada test mikroorganizması olarak Gr (+) ve (-) bakteriler ile mayalar kullanılmıştır. Makrofungusların test rrıikroorganizmalarına karşı antimikrobiyal aktivitesi, pozitif kontroller olarak kullanılan seftriakson (CRO-30) ve amphoterisin (AT-30) antibiyotiklerinden alınan sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen değerlere göre makrofungusların antimikrobiyal aktivitesînin çözücü ve susa bağlı olarak değiştiği görülmüştür. Antimikrobiyal aktivite testlerinde iki metabolit daha yüksek etki göstermiştir. Bunlardan biri Hygrophorus agathosmus'' un kloroform ekstraktı, diğeri ise Suillus collitinus'' un diklorometan ekstraktıdır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, it has been investigated intracellular and / or extracellular metabolites of antimicrobial activities of some mushrooms such as Trkhohma mratum> Trkholoma fracticum, Ganoderma carnosum, Ganoderma sp., Lenzites betulina, Clavariadelphus truncatus, Polyporus arcularius, hepista nuda, Trametes versicolor, Leucoagaricus pudicus, Suillus collitinus, Chroogomphus rutilusx Paxillus involutus, Sarcadon imbricatus, Hygrophorus agathosmus, Clitocybe geotropa, Rhizopogon roseolus, Armillaria mellea, Amanita caeseare, Hydnum repandum. Gr (+) and (-) bacteria and yeasts were used as test microorganisms. It has compared antimicrobial activities of mushrooms against test microorganisms with ones of cephtriaxon (CRO-30) and amphotericin (AT-30) that used as positive controls. It has determined that antimicrobial activities of mushrooms changes depends on solvents and strains. In antimicrobial activities detennination tests it was showed that, two metabolites are most effective. One of them is, chloroforme extract of Hygrophorus agathosmus and the other one is, dicholoromethane extract of Suillus collitinus.