Gıda sanayi atıklarından biyoyakıt eldesi
Production of biofuel from nutrient industry residues
  1. Tez No: 152962
  2. Yazar: İLKNUR DEMİRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEVGİ ŞENSÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Toplumsal ve ekonomik kalkınmanın vazgeçilmez unsurlarından biri olan enerjinin üretimi, özellikle kaynaklan kıt ve enerjinin büyük bölümünü dışarıdan karşılamak zorunda olan ülkeler için özel bir öneme sahiptir. Çevre dostu yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklan arasında yer alan biyokütle, özellikle gelişmekte olan ülkeler için uygulama alanı en geniş olan enerji kaynağıdır. Türkiye; yazlan sıcak ve kurak, kışlan uzun ve soğuk iklimi yanında, her mevsim sürekli yağış olan nemli bölgeleri olduğu gibi, Akdeniz'in yan tropik ılıman iklimine de sahiptir. Bu coğrafık yapı nedeniyle, tarımsal üretimde miktar ve ürün çeşitliliği yönünden büyük ve seçenekli bir potansiyeli vardır. Zeytin ve fındık bu coğrafi koşullarda bol miktarda yetişen önemli ürünler arasındadır. Bu ürünlerden yağ üretimi sırasında bol miktarda küspe oluşmaktadır. Bu çalışmada, sadece hayvan yemi ve doğrudan yakmada kullanım alanı olan zeytin ve fındık küspeleri enerji kaynağı olarak değerlendirilmeleri amacıyla seçilmiştir. Zeytin (Oka Europea L.) ve fındık (Corylus avellana L.) küspesinin sentetik yakıt üretimi amacıyla sabit yataklı retortta çeşitli proses koşullarında pirolizi gerçekleştirilmiştir. Piroliz işlemlerinin ilk aşaması statik piroliz ortamında gerçekleştirilmiş ve piroliz sıcaklığı, ısıtma hızı, parçacık boyutu gibi piroliz değişkenlerinin, piroliz ürün verimlerine etkisi araştırılmıştır. Piroliz çalışmalannın ikinci aşaması azot ortamında aktive edilmiş alumina katalizörü eşliğinde gerçekleştirilerek, sürükleyici gaz akış hızının ve katalizör miktarının etkisi incelenmiştir. Katran verimi göz önüne alındığında en uygun piroliz koşullarının 500 °C piroliz sıcaklığı, 10 °C/dk ısıtma hızı, 0,425
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Production of energy, which is one of the important element of social and economical development, has an importance for the countries that their sources are insufficient and that much of the energy requirement have to supply from other countries. Among enviroment friendly renewable energy sources, the biomass is probably the most common in particularly developing countries. Turkey's climate ranges widely. Generally, Turkey's summers are warm and rainless, while winters are long and cold. Besides, there are regions that take rain every season and that have Mediterranean's mild climate. Because of this geographical site, Turkey has a great potential in agricultural production in respect of products amount and alternatives. Olive and hazelnut are among the most important agricultural products of this geographical location. During the production of oil from olive and hazelnut, wide quantity of bagasse are formed. In this study, olive and hazelnut bagasse, which have no usage area except animal feed and direct burning, were chosen to utilize as a energy source. Olive and hazelnut bagasse were pyrolysed under various conditions in static retort to produce synthetic fuel. First pyrolysis process was performed in static pyrolysis atmosphere and the effect of pyrolysis parameters such as pyrolysis temperature, heating rate and particle size on the product yield were investigated. In the second part, materials were pyrolysed under nitrogen atmosphere with activated aluminia catalysis and, the effect of the gas flow rate and cataysis were investigated. As tar yield is taken into consideration, the optimum pyrolysis conditions were determined as pyrolysis temperature of 500 °C, heating rate of 10“Cmin”1, particle size of 0.425