Soya (Glycine max L.) yağ endüstrisi yan ürününden sıvı yakıt üretiminin incelenmesi
Investigation of liquid-fuel production with using by-product of soybean oil industry
  1. Tez No: 152963
  2. Yazar: İLKE KAYNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVGİ ŞENÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Enerjiye olan talep dünya nüfusunun giderek büyümesi nedeniyle katlanan oranda artmaktadır. Bu, fosil yakıtların yaygın tüketimi ve çevresel bozunmadan kaynaklanan acil sorunların yavaş yavaş ortaya çıkması ile birleştiğinde, gelecekte enerjiyi sağlamanın yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilmek zorunda olduğuna işaret etmektedir. Biyokütle potansiyel bir yenilenebilir enerji kaynağıdır ve bitkisel materyalin enerjinin uygun formuna dönüşümüne farklı yollardan ulaşılabilir. Termokimyasal dönüşüm yöntemlerinden biri olan piroliz prosesinin, biyokütlenin kimyasallar ve yüksek değerde yakıtlara dönüşümünde bir yöntem olarak büyük umut olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada yeni ve yenilenebilir enerji kaynağı olarak soya fasulyesi (Glycine max L.) küspesi seçilmiştir. Sıvı yakıt üretimi amacıyla soya fasulyesi küspesinin sabit yataklı Heinze retordunda çeşitli piroliz koşullarında pirolizi gerçekleştirilmiştir. Piroliz işlemlerinin ilk aşaması statik ortamda gerçekleştirilmiş ve piroliz sıcaklığı, ısıtma hızı ve parçacık boyutu gibi piroliz değişkenlerinin, piroliz ürün verimlerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın ikinci aşaması azot ortamında gerçekleştirilerek sürükleyici gaz akış hızının etkisi incelenmiştir. Böylece soya fasulyesi küspesi için en uygun piroliz koşullan belirlenmiştir. Çalışmalarda elde edilen sıvı ürünün fiziksel özelliklerinin belirlenmesinin yanı sıra çeşitli spektroskopik ve kromatografık yöntemlerle yapısı da araştırılmıştır. Sıvı ürünün ^-NMR, FTIR spektrumları alınmış, elementel analizi gerçekleştirilerek molar gösterimi ortaya konmuş ve ısıl değeri belirlenmiştir. Ayrıca sıvı ürün sütun kromatografisinde fraksiyonlarına ayrılarak bu fraksiyonların FTIR spektrumları ve alifatik alt fraksiyonların gaz kromatogramları alınmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Enerji, Biyokütle, Piroliz, Soya Fasulyesi Küspesi, Sıvı Yakıt iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY The demand for energy is increasing at an exponential rate due to the exponential growth of world population. This, combined with the widespread depletion of fossil fuels and gradually emerging consciousness about environmental degradation, suggests that the energy supply in the future has to come from renewable sources of energy. Biomass is one potential source of renewable energy and the conversion of plant material into a suitable form of energy can be achieved using a number of different routes. Pyrolysis process is thought to have great promise as a means for converting biomass into chemicals and higher value fuels. In this study, soybean oil cake was chosen a renewable energy source. Soybean oil cake was pyrolysed under various conditions in static retort to produce liquid fuel. First pyrolysis process was investigated in static atmosphere and the effect of pyrolysis parameters suggest pyrolysis temperature, heating rate, particle size on the pyrolysis product yields investigated. In the second part of pyrolysis work, raw material is pyrolysed with nitrogen and the effect of gas flow rate was studied as pyrolysis parameter. As a result the conditions for highest liquid fuel yield were optimized. Liquid product produced in this study was characterized by Fourier Transform Infrared spectroscopy (FTIR) and Proton Nuclear Magnetic Resonance spectroscopy (^H-NMR) and elemental analyses. Also liquid product was fractioned in column chromatography, FTIR spectra of fractionate were taken and type of hydrocarbons was found. Finally, gas chromatographies of aliphatic subfractions were obtained. KEY WORDS: Energy, Biomass, Pyrolysis, Soybean Oil Cake, Liquid Fuel