Diktörtgen dışı şekillerin kesim planları için sezgisel bir yaklaşım
A heuristic approach to irregular cutting stock problem
  1. Tez No: 153018
  2. Yazar: NİL ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET Giyim, gemi inşa, uçak, metal presleme, mobilya ve ayakkabı imalatı gibi birçok endüstri dalında, dikdörtgen dışı şekillere sahip parçalar için kesim planlan hazırlanması gerekmektedir. Endüstriyel uygulamalarda önemi büyük olan bu problemin çözümü için geliştirilen yaklaşımlarda sıklıkla, dışbükey veya içbükey geometrilere sahip olabilen parça şekilleri çokgenlere yakınlaştırılmaktadır. Böylece problem malzeme kullanım verimini eniyileyecek şekilde, çokgen şekillerin stok malzeme üzerinde uygun bir yerleşiminin bulunmasına dönüşmektedir. Bu çalışmada, dikdörtgen dışı şekillerin kesim planlarının hazırlanması için, genetik algoritma ve bir en sol aşağı yerleştirme algoritmasından oluşan sezgisel bir yaklaşım önerilmektedir. îlk aşamada operatör oranına dayanan genetik algoritma ile parçalar sıralanmakta, daha sonra parçalar sabit ene ve sonsuz uzunlukta bir boya sahip olduğu varsayılan bant tipi stok malzeme üzerine, çakışma çokgem" tekniğinden yararlanarak yerleştirilmektedir. Sunulan yaklaşımın etkinliği, literatürde yer alan hem gerçek dünyadan alınmış hem de yapay oluşturulmuş veri kümeleri üzerinde denenmiştir. Elde edilen sonuçlar, yaklaşımın çözüm kalitesi açısından mevcut yaklaşımlarla rekabet edebilir nitelikte olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The irregular cutting stock problems appear in various industries such as apparel, ship building, aerospace, metal stamping, furniture and shoe manufacturing. In the available solution approaches of such problems which have great practical importance, convex or non-convex shapes of parts are often approximated to polygons, and then problem is reduced to find a feasible placement of polygons on a stock material with the aim of maximizing the material utilization. In this study, a heuristic approach which consists of a genetic algorithm and a leftmost bottom placement algorithm is proposed for the nesting of two dimensional irregular shaped parts in a strip. The sequence of the parts is generated by the genetic algorithm which based on operator fitness and then the placement procedure converts one sequence to a feasible layout using the no fit polygon. The leftmost bottom placement algorithm allows pieces to be nested within the partial layout produced by previously placed pieces. The effectiveness of the proposed approach was tested on different data sets published in the literature. The computational experiments show that solution quality of this approach is competitive with the best known published solutions.