Cyclophosphamide nedenli hemotoksisite üzerine çinkonun olası koruyucu etkileri
Possible protective effects of zinc on the hemotoxicity caused by Cyclophosphamide
  1. Tez No: 153017
  2. Yazar: CANSU ATA DEMİRAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN AYHANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Kanser başlangıçta sağlıklı olan hücrelerin kuralı bozarak hızla çoğalmasıdır. Antikanser ilaçlara karşı tümörlerin sahip olduğu direncin üstesinden gelmek için kanser tedavisinde yüksek dozda alkilleyici ajanlar (siklofosfamid) kullanmak gerekir. Ancak alkilleyici ajanların kullanılması ürotoksisite, hemotoksisite ve kanserojenite gibi istenmeyen etkilere neden olmaktadır. Son zamanlarda bazı eser elementlerin (çinko), çeşitli sitotoksik ilaçların toksitelerini azaltarak onların daha etkin olan yüksek dozlarda kullanılmalarına olanak sağladığı bildirilmiştir.Bu deneysel çalışmada bir eser element olan çinkonun 5 ve 10 mg/kg dozları siklofosfamid nedenli hemotoksisite üzerine periferik kan ve kemik iliğine koruyucu etkisi Spraque Dawley sıçanlarında test edilmiştir. Bu amaçla 70, 120, 200 mg/kg siklofosfamidin sıçan lökosit, trombosit ve kemik iliği çekirdekli hücreleri üzerindeki toksik etkileri karşılaştırılmıştır. 70 mg/kg siklofosfamid verilen deney grubunda lökosit sayısında %82 trombosit sayısında %54 ve kemik iliği çekirdekli hücre sayısında da %79'e varan azalmalar kaydedilmiştir. En yüksek toksisitenin 200 mg/kg siklofosfamid verildiğinde ortaya çıktığı görülmüştür. Bu deney grubu kıyaslandığında; lökosit sayısı %92, trombosit sayısı %6l ve kemik iliği çekirdekli hücre sayısı %91'e varan düşüş göstermiştir. 5 ve 10 mg/kg çinkonun bu dozlardaki siklofosfamid toksisitesini önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. 70 mg/kg siklofosfamid ile birlikte 5 mg/kg çinko verildiğinde, 70 mg/kg siklofosfamid alan gruba göre trombosit sayısı %54, lökosit sayısı %68 ve kemik iliği çekirdekli hücre sayısı %67 oranında artmıştır. 10 mg/kg çinko ise bu dozdaki siklofosfamid toksisitesini, trombositlerde %55, lökositlerde %76 ve kemik iliğinde ise %73 oranında azaltmıştır. 120 ve 200 mg/kg siklofosfamid verilengruplarda da 10 mg/kg çinkonun periferik kan ve kemik iliğinde 5 mg/kg çinkodan daha koruyucu olduğu gözlenmiştir. Bu sonuçlar çinko dozunun belirli oranlarda kontrollü olarak arttırılmasıyla daha yüksek dozlarda siklofosfamid kullanılarak güçlü bir terapötik etkinliği sağlanabileceğini desteklemektedir. ı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cancer is a quick change of the healthy cells to tumor cells in irregular ways. It is necessary to use high doses of alkylating agents for the intensive chemotheraphy to overcome the resistance which the tumors have against the anti cancer drugs. Using alkylating agent unwilling effects as hemotoxicity, urotoxicity and carsinotoxicity. Recently some trace elements are reported to decrease the toxicity of cytotoxic drugs when used in high-doses. In the study, the possible protective effect 5 mg/kg and 10 mg/kg of zinc agains on the hemotoxicity caused by cyclophosphamide in Spraque Dawley rats have been tested. For this reason, the toxic effects of 70, 120, 200 mg/kg cyclophosphamide on rat leucocyte, thrombocyte and bone marrow nucleated cells where compared. In only 70 mg/kg cyclopkosphamide given group the numbers of thrombocytes, leucocytes and bone marrow nucleated cells decreased 82%, 54% and 79% respectively. The highest toxicity was observed in the 200mg/kg cyclophosphamide. Given group of which the numbers of leucocyte decreased down to 92%, the numbers of thrombocyte decreased down to 61% and the numbers of bone marrow nucleated cells decreased down to 91% as compared to control, respectively. When given together with the above cyclophosphamide doses, 5 and 10 mg/kg zinc considerably reduced the Cyclophosphamide related toxicity. When give with 70 mg/kg cyclophosphamide, 5 mg/kg zinc raised the numbers of thrombocytes, leucocytes and bone marrow nucleated cells up to 54%, 68% and 67% respectively. Injected with 70 mg/kg cyclophosphamide, 10 mg/kg zinc increased further the above paramethers up to 55%, 76% and 73% respectively. When compared to 5 mg/kg zinc in 120 and 200 mg/kg mcyclophosphamide groups 10 mg/kg zinc was more protective on periferal blood and bone marrow. Our data suggests that increased zinc doses may result in a more therapeutic effect against increased cyclophosphamide doses. IV