Sigmoid kolon volvuluslarında cerrahi tedavi
  1. Tez No: 15317
  2. Yazar: M.NEDİM ABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CELALETTİN KELEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
. - 25- ÖZET Ocak 1980 - Aralık 1989 yılları arasındaki 10 yıllık dönemde akut sigmoid kolon.volvulusu nedeniyle D «Ü»T,,F Genel Cerrahi Anabilirn Dalında acil cerrahi.girişim uygulanan 121 vaka retrospektif olarak incelendi* Bunlardan 41 tanesi gangrene, 80 tanesi gangrene olmayan vakalardı. Hastaların 114“ü (# 94>2) erkek, 7*si (# 5»8) kadın idi. Ör t.-ilama yaş kadınlar için 50, erkekler' için 56*3 %türs Yakaların % 69«?'”ü '50 ve daha yukarı yaşta idi. En sık şikayetler gaz-gaita çıkaramama,karın ağrısı karında 3işlik5bulantı ve kusma idi. En önemli fizik muayene "bulguları distensiyon barsak seslerinde değişme,karında hassasiyet.rektal.tuşede rektum boş olması, ve karında defane muskulerdir. Vakalarımızda sıklıkla uygulanan yöntemler, öperatif detorsiyon,rezeksiyon primer anastomoz, r e seksiyon-kolostoıai, operatif..detorsiyon-kolos.tomi, re seksiyon-anastomoz-çekbstoıai olmuştur,, Gangrene olgularımızda mortslite sayısı 7 ($,17*07)? rangrene olmayan olanlarımızda ise 10 (% l?,5) olup toplanı mortalite 17 (^14-.04) olarak bulunmuştur, Sigmoid kolon rezeksiyonu-primer anestomoz-çekostomi uygulanmasını,.tek seansta yapılabilmesi nüksü önleyici.bir yöntem.olması nedeniyle uygun bir yöntem olarak değerlendirmekteyiz,,
Özet (Çeviri)
- 26 - SUMMARY 121 cases who -underwent urgent surgical intervention with- acute sigmoid volvulus between January 1930-Dsc ember 1989 s in the Bici® University School of Medicine General Surgery Department s has been ; reviewed retrospectively, ?41 of 121 patients were gangrenous and the remaining were nongangrenous patients; 114 patients were male -'(94 «2 %) and..?, were female (5*8 #), îhe average age was 56*3* 69*3 %, of- our patients were 50 years old and over,. The most common complaints were essence of defacation and flatulanc e s abdominal pain t abdominal distent-ion »nausea and vosaitinga Abdominal distention^ alteration in bowel sounds, abdominal s ens ivitys muscular guarding and an empty rectum in digital examination were the. most frequent physical s igns « Operative detortionsresection-pri23ary anastomosis, resect ion-coiostoiay /operative detortion-colostomy /resect ion- anastoffiosiş^oaecostoıay were the most frequent operative ?4 {-?-,. ?'.-. procedures used in our patients, ?The mortality rate in our gangrenous patients was l?o-0? % and 12*5 $ in nongangrenous patients and the total mortality rate was 14*. 04 %*.. We prefer sigmoid colon, resection-priaary anastomosis- caecostomy procedure s because.- it prevents -recurrence..and can be performed in a single-, stage operation*