Sigmoid kolon volvulusunun tek safhada rezeksiyon, primer anastomoz ve tüp çekostomi ile tedavisi
  1. Tez No: 20133
  2. Yazar: M.CİHAT ÖZEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DURSUN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Atatürk üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı 'na Aralık 1989 ile Aralık 1990 arasında başvuran rezeksiyon, anostomoz ve tüp çekostomi ameliyatı uygulanan 20 sigmoid kolon volvuluslu hasta çalışma grubu olarak alındı. Ocak 1986 ile Aralık 1989 tarihleri arasında sigmoid kolon volvulusu nedeniyle ilk seansta kolostomi, 3 ay sonra kolostomi tamiri uygulanmış olan 20 hastada kontrol grubu olarak seçildi. Çalışma grubundaki hastaların 15 'inde (7. 75.0), kontrol grubundaki hastaların ise 9 'unda (“/. 45.0) gangren tesbit edildi .05). Yatış süresi çalışma grubunda ortalama 14. 8 + 1.7 gün, kontrol grubunda ise ortalama 28.3 ”+ 5.7 gün olarak bulundu 0.05). Çalışmamızda yaş, cins ve ayakta direk kaiTın gra-fileri ile lökosi tozun tanıdaki yeri, literatür verilerine uygun bulundu. Ameliyat kısa sürdü. Hasta anestezi kompl ikasyonlarından korundu. Majör ve minör kompl ikasyonlar, yatış süresi, ekonomik kayıp az oldu. Operatif mortal ite görülmedi.
Özet (Çeviri)
*., ----* SUMMARY Twenty patient w“ith sigmoid colon volvulus, performed resection, anostomosis, and tube cecostomy were studied between December 1989 and Decem ber 1990 at general surgical department of Atatürk University, Medical School, Another group with 20 patient performed colostomy after sigmoid colon voTrulus between January 1986 and December 1989 and reguiring colostomy repairment after 3 months was the control group. Gangren was established in 15 patient ( % 75,0 ) in the study group and 9 in the control group ( £ 45.1) ( X :3,75, P^).05). The mean operating time was 157.4+ 25.1 sec. in the study group and total operating time of the first and second operating in the control group, except 2 patients without colostomy repairment was 289.55 32.9 sec. In this study tube cecostomy after appendectomy, intraoperative colonic irrigation, end-to-end colocolic anostomozis were performed. No major complication was observed in the group performed resection, anostomozis and tube cecostomy. Two patients had minor complication, which was wound infection in both. Two major complications were observed in control group. On of them was internal herniation, occurred at the 10 th day post- operatif period, and the other, brid occurred at the 10 th day with the per foration from the lower side of colostomy, 6 patients had minor complications. Four of them had wound infection and two had stenosis at the end of colostomy, o which was corrected by dilatation ( X t 4.80, P(o.'05). Hospitalization period was approximately 14.8+ 1.7 days in study group and 28. 3+”5.7 days in control group ( t$ 10.38, P^O.OOl). Study group had no mortality, but 2 patients were died in control group, with internal herniation and brid ileus reguiring reexploration after the perforation of the end side of colostomy ( X $ 2.10, P>0.05). The role of age, sex, direct abdomen graphies and leucocytosis, in diagnosis was similar with the literature. The operation reguired short time end the patient, were avoided from the complications of anaesthesia. Major and minor complications, hospi talization period and fenancial were less. No mortality due to operation was observed. i A^^~ /i“ w £;?*-”- *