Gastrointestinal sistem kanserlerinde sialik asit, bakır, çinko, kalsiyum ve alkalen fosfatazın serum düzeyleri ve tanıdaki önemleri
  1. Tez No: 15321
  2. Yazar: NAİME CANORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURHAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
.ÖZET Gastrointestinal sistem kanserli Dünyada ve Türkiye'de çok öneml i onkolojik sorunlar meydana getirmektedir. Bu hastalıkların tanı ve takibinde biyokimyasal incelemelerin yeri inkâr edilemez. Araştırmamızda 50 gastrointestinal sistem kanserli (12 kara ciğer, 11 mide, 8 ince barsak, 7 kolon, 6 özefagus ve 6 pankreas başı) hastada ve 20 kontrol sağlıklı kişide serum sialik asit, se rum bakır, serum çinko düzeyleri ve bakır/çinko oranlarının yanın da serum total alkalen fosfataz ve serum kalsiyum düzeyleri saptan dı. Serum sialik asit düzeyi ortalama olarak 129,05 + 53,22 mg/ 100 ml, serum bakır düzeyi ortalama 150,99+-36,92 ugr/di, serum çin ko düzeyi ortalama 74,06+-20,74 ugr/di, serum Cu/Zn oranlarının ortalama düzeyi 2,18+-1,36, serum total aikalen. fosfataz ortalama düzeyi 71,60+-98,11 IU/L, serum kalsiyum düzeyi ortalama 10,25+0,96 mg/di bulundu. Serum sialik asit, bakır ve Cu/çinko oranları ve ALP düzeylerindeki/''--" artışların kontrol grubundaki düzeylerle karşılaş tırıldığında istatistiksel olarak anlamlı ve.önemli olduğu görüldü (P0,05). Araştırmamızda elde edilen veriler ve literatürdeki bilgiler doğrultusunda serum siaiik asit, serum Cu ve özellikle serum Cu/Zn oranlarının saptanmasının gastrointestinal sistem kanserlerinin ta nı ve takip edilmesinde, tedavinin sonuçlarının belirlenmemesinde64 önemli olduğu, hatta tanı için faydalı yardımcı bir test olabileceği belirlendi. Alkalen fosfatan düzeylerinin tayin edilmesin inde, di ğer parametrelerle birlikte tanıda faydalı bilgiler verebileceği görüldü. Serum Ca düzeylerinin saptanmasının tanı koymada önemli olamıyacağı anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
65 SUMMARY Gastrointestinal carcinomas are the most important oncologi cal problems all through the world and in Turkey, The pl&ce of bi ochemical examinations in ;the diagnosis and perseverance of the illness haven:t-been denied, in our study, serum sialic acid, serum Cu, serum Zn, Cu/Zn levels are investigated in 50 patients with Gastrointestinal Carci noma and 20 people of heaity control group, besides serum total al kaline phosphatase and serum Ca levels- Serum sialic acid level is approximately 129,05-53,22 Mg/IQOml. serum Cu level is approximately 150,99-36,32 pgr/dl, serum Zn level is approximately 74,06+20,74 -^gr/di, serum Cu/serum Zn level is approximately 2,18-1,36; serum total alkaline phosphatase level is approximately 71,60+98,11 Iu/L, Ca level is approximately 10,25+0,36.mg/di, serum sialic acid, Cu, Cu/Zn levels when compared to the levels in the control Jroups, have been found statisticticaiiy significant, {P 0,005}. The data obtained in our research and the knowledge obtained from the literature shows that, the serum sialic acid, serum Cu and especially serum Cu/Zn ratios are yery important in the diagnosis56 and the perseverance of the gastrointestinal carcinomas and also they are important in the results of treatment. In the determina tion of alkaline phosphatase levels, they also give useful knowledge besides the other parameters. It has been understood that the determination of serum Ca levels has not been important in the diagnosis of the iiness.