Diyarbakır ve çevresinde görülen alt çene kırıklarının analizi
- Tez No: 15322
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLÜMSER ÇÖLOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
.72- Ö Z IS Araştırmamış Dicle Üniversitesi Dişhekimliği Fakül tesi Ağız-Diş-Çene H-astalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı Kliniği 'ne I. 6,1978- 31. 10. 1990 tarihleri arasında çene- kırığı ile başvuran 1141 hastadan sadece alt çene kırığı olan 855 hasta üzerinde yapılmıştır, 855 olguda 1160 alt çene kırığı tesbit edilmiştir Alt çene kırıklı hastalar cinsiyetine,, yaşına, etyolojisine, anatomik lokalizasy onuna, kırık sayısına, ağızda diş olup olmamasına, aylara s mevsimle re, yıllara ve tedavi şekillerine göre dağılışları incelene rek, tüm bulgular yapılan çalışmalar ile karşılaştırılmış ve sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our stüd j was based on 855 patients who have only aadibular fractures among 1141 patients with, maxiiio- facial fractures s consulted to Department of Oral and maxiilo- faci al Surgery 8 faculty of Dentistry., ¦'university of Did© during the period of June 1978 and October 1990 ". At 855 cases, 1160 mandibular fractures were established» Patients with mandi- bular fractures were investigated by the distribution of seXj age5 etiology., anatomic location,, fracture number, if there were teeth in mounth or not,, sounthsr seasons r years and methods of treatment, all cases were compared with other studies and the results were discussed.