Asenkron makinenin mikrodenetleyici destekli yapay sinir ağı kullanarak hız algılamasız uzay vektör ayarı ile denetimi
The control of asynchronous machine with speed sensorless space vector modulation by using microcontrollers based artificial neural network
- Tez No: 153623
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BEKİR ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ASENKRON MAKİNENİN MİKRO DENETLEYİCİ DESTEKLİ YAPAY SİNİR AĞI KULLANARAK HIZ ALGILAMASIZ UZAY VEKTÖR AYARI İLE DENETİMİ Tarık ERFİDAN Anahtar Kelimeler : Asenkron Makine, Vektör Denetim, DGA, UVA, Yapay Sinir Ağı, Hız Algılamasız Denetim Özet : Günümüzde asenkron makineler yüksek verimleri, dayanıklıları ve bakımlarının kolay olmalarından dolayı yaygın olarak kullanılmaktadır. Vektör denetiminin amacı ASM 'un servo sürücü uygulamalardaki kullanılmasını sağlamaktır. Bu yolla rotor hızı ve akısı bağımsız olarak denetlenebilmektedir. Vektör denetimi içinde yer alan evirici birimi ile elde edilen A.A 'm düşük harmonik bileşenler içermesi çok önemlidir. Çünkü bu harmonikler motorda ısınma, moment ve hız titreşimi gibi istenmeyen durumlar meydana getirir. Bunlarda vektör denetim performansım düşürür. Bu çalışmada, sayısal tekniğe en yakın yöntem olan ve klasik yöntemlere göre üstünlükleri fazla olan Uzay Vektör Ayan (UVA), geliştirilen mikrodenetleyici tabanlı sistemle gerçekleştirilmiştir. UVA 'nın Yapay Sinir Ağlan kullanarak gerçekleştirilmesine ait birisi pratik diğeri benzeşim olarak gerçekleştirilen iki yeni yöntem ileri sürülmüştür. Bu yöntemler, Vektör denetimli asenkron makine sürücüsü içinde sinüzoidal darbe genişlik ayan (DGA) yöntemi ile karşılaştınlmasına ait benzeşim sonuçlan verilmiştir. UVA yönteminin DGA yöntemine göre çok iyi sonuçlar verdiği pratik ve teorik çalışmalardan görülmüştür. UVA yöntemi, YSA 'lı hız algılamasız vektör denetimi içinde de çalıştınlarak benzeşim sonuçlan Matlab/Simulink paket programı ile elde edilmiştir. ıı
Özet (Çeviri)
THE CONTROL OF ASYNCHRONOUS MACHINE WITH SPEED SENSORLESS SPACE VECTOR MODULATION BY USING MICROCONTROLLERS BASED ARTIFICIAL NEURAL NETWORK Tarık ERFİDAN Keywords : Asynchronous Machine, Vector Control, PWM, SVM, Artificial Neural Networks, Speed Sensoriess Control Abstract : Asynchronous machines are widely used recently in industry because of their high power, efficiency and easiness of their maintenance. Aim of vector control is to make the use of asynchronous machines in area of servo drives possible. Rotor speed and flux can be controlled independently by vector control. It is important that the produced AC by inverter unit should contain low harmonic distortion. Because this harmonics causes heating up, speed and torque vibrations in motor. These conditions reduce vector control performance. In these thesis, Space Vector Modulation which is easily implemented by microcontroller and superior than classical system is implemented by microcontroller based development system. Realization SVM using Artificial Neural Networks proposed two new method, which one is praticaly, another is simulation implemented. These two methods, compare with sinusoidal pulse with modulation in vector controlled asynchronous machines drive system and simulation results are given. Simulation and praticaly result show that SVM is better than PWM. Speed sensoriess vector control of induction machine using ANN is simulated with SVM technique using Matlab/Simulink software package. in