Tümdevrelerle modem sentezi
- Tez No: 2069
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜR TÜTÜNCÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Veri iletişimi, modem, multiplekser ve veri geçiş tesisatlarıyla gerçekleştirilir. Multiplekser birçok ter minalin merkezi bilgisayarla veya terminaller arasında tek bir hattan haberleşmenin yapılarak hat maliyeti veya kira bedelinden tasarruf yapılmasını sağlar. Ses frekans bandına göre tasarlanmış mevcut olan telefon hatlarından sayısal haberleşme modemler vasıtasıyla yapılır. Haberleş menin yapıldığı her iki uçta birer modem bulunur. Bir uç taki terminalden gönderilecek sayısal veri o uçtaki modem tarafından frekans kaymalı anahtarlama, faz kaymalı anah- tarlama ya da QAM modülasyon yöntemlerinden biriyle modüle edilerek gönderilir. Bilgisayar tarafındaki diğer uçta ben zer bir modem bu modüle edilmiş işareti demodüle ederek bilgisayara tekrar sayısal işaret biçiminde verir. Anlamını MOdülatör/DBModülatör kelimelerinin kısaltılmasından alan MODEM gönderilecek sayısal işareti modüle ettiği gibi, di ğer uçtan gelen modüle edilmiş işareti de demodüle etmek tedir. îletişim hızı modülasyon yönteminin türüne ve hattın band genişliğine bağlıdır, örneğin aynı anda her iki yönde iletişimin yapıldığı full-dupleks çalışmada maksimum ileti şim hızı 300 bps (bps: saniyedeki bit sayısı) tir. İletişi min belli bir anda yalnızca bir yönde yapıldığı half-dupleks çalışmada ise bu hız iki katma çıkar. Paralel bilgi baytlarıyla işlem gören bilgisayarlar da seri veri aktarımı senkron ya da asenkron şekilde UAR!F ya da USART * lar la gerçekleştirilir. Bunlar paralel bitler den oluşan bilgiyi seri biçime çevirirler. Modemlerin ve iletişimin kontrolü, bu seri interfeyz adaptörleri sakla- yıcılarının program kontrolü altında okunması ya da yazıl- masıyla yapılır.İii Tek bir kırmıkta tüm modem fonksiyonlarının sağla namadığı modem tümdevrelerinde çevresel devrelerin sayısı tek kırmık modemlere nazaran daha fazladır, örneğin, 6860 modem tümdevre sinin dışında limitör, süzgeçler, eşik dedek- törü gibi devrelerin tesis edilmesi gerekir. Duplekser, lokal modemin modülatöründen gelen işareti uzaktaki modeme iletilmek üzere telefon hattına, uzaktaki modemden gelen bilgiyi de telefon hattından alarak modemin demodülatörüne iletilmek üzere alıcı süzgecinin girişine verir. Alıcı süzgeci hatta verilmek üzere modülatörden gönderilen ve duplekser tarafından tamamiyle bastırılmamış olan lokal ta şıyıcı işaretini daha da zayıflatır. Bu süzgecin çıkışı limitör ve eşik dedektörünü besler. Limitör tarafından genlikçe sınırlanmış işaret modemin demodulator kısmına ve rilir. Eşik dedektörün görevi uzaktaki modemden gelen işa retin genliğinin bir referans gerilimiyle karşılaştırılarak yeteri genlikte bir işaretin gelip gelmediğini modemin için deki modemin çalışmasını denetleyen kontrol bölümüne bildir mektir. Süzgeçlerin karakteristikleri, modemin originate mo demi (haberleşmeyi ilk başlatan modem), answer modemi (ori ginate modeme cevap veren modem) ya da otomatik answer/ori ginate modemi (otomatik olarak hem arayabilen hem de cevap verebilen modem) olmasına göre değişir. Tek kırmık modemler de ise bütün bu devreler tümdevre içerisinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thessis is to design modem with integrated circuits. To have the knowledge of data communication system with all the system units is ne- cessery to understand modem. Before that, at the begin ning of this study, modem types and their classificati ons under transmission speeds arid modilation methods, multipleksers and data access arangenments are examined. To make interconnection between modem and micro computer, ACIA and serial data transfer in microproces sor ar&- investigated. After these, two modems are de signed with 6860 and 694-6 (single chip). Finaly, using the MM74-HC94-2, an acoustically coupled.modem. is designed and set up with Atari 520ST computer.