Yapı elemanlarının oluşturulmasında ve çelik iskelet taşıyıcı sistemle bütünlenmesinde kullanılan yapım sistemleri
Construction systems that used the integration between structural elements and steel frame
- Tez No: 153626
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEM ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 410
Özet
ÖZET Günümüzde inşaat sektörü hızla gelişmekte ve bu gelişmeyle birlikte yepyeni yapım sistemleri üretilmektedir. Bazı yapım sistemleri mevcut yapım sistemlerinin geliştirilmesiyle ortaya çıkarken bazı yapım sistemleri de daha önceden var olmamış yeni yapım sistemlerinin üretilmesiyle ortaya çıkmıştır. Burada önemli olan; şu an inşaat sektöründe kullanılan yapım sistemleri geleceğe ne şekilde ışık tutup yol göstereceğidir. Farklı yapım sistemlerinin avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Yapım sistemlerinde görülen dezavantajlar tespit edilip değiştirilerek geliştirilmesi gereklidir. Dezavantajların avantaja dönüştürülmesi, yeni yapım sistemi üretilmesi veya mevcut yapım sisteminin iyileştirilmesi gereklidir. Bu sektöre girecek veya bu sektörde bulunan kişiler mevcut yapım sistemlerini inceleyebilir, olumlu/olumsuz yönlerini tartışabilir veya mevcut yapım sistemlerini geliştirebilir, hatta bunun üzerine yeni yapım sistemleriler, üretilebilir. Ama bunun için; Şu an kullanılan yapım sistemlerinin tespit edilmesi gerekmektedir. Çalışmanın amacı, kullanılmakta olan mevcut yapım sistemlerinin belirlenmesi, incelenmesi ve analiz edilmesidir. Çalışmanın sonuçları, yapım sistemlerinin olumlu ve olumsuz yönlerinin farklı ölçütler ile değerlendirilmesi ile mevcut yapım sistemlerinin iyileştirilmesi veya yeni yapım sistemlerinin geliştirilmesine yönelik veri oluşturacaktır. Çalışma, 2003-2005 yılları arasında, İstanbul içerisinde çelik iskelet taşıyıcı binalarda, yapı elemanlarını oluşturan bileşenlerin birbirleri ile ve çelik taşıyıcı sistemle bütünlenmesinde kullanılan yapım sistemlerinin belirlenmesi kapsamında oluşturulmuştur. Çalışmada ilk olarak bina sistemi ve binada sistem bütünleme ana başlığı altında bina sistemi genel olarak tanımlanmış, binanın alt sistemleri anlatılmıştır. Bina sistem bütünlemesi mevcut çalışmalar ilke alınarak farklı bütünleme modeli geliştirilmiştir. Bütün olası sistem kombinasyonları ve bütün olası bütünleme derecelerinin araştırılmasıyla“Bina Alt Sistemi Bütünleme”matrisi geliştirilmiş ve anlatılmıştır. Ardından bina üretiminde yapım sistemleri girdi, süreç ve çıktı bağlamında ele alınmış, bina üretim süreci aşamaları tek tek incelenmiş ve yapım sistemlerinin sınıflandırılması yapılmıştır bu sınıflandırma kapsamı dâhilinde yapım sistemlerinin çeşitleri genel olarak anlatılmıştır. Bu konuların genel olarak açıklanmasını takiben, bina üretiminde yapım sistemlerinde girdilere önce genel anlamda değinilmiş sonra işçilik, araç, malzeme kapsamında girdiler anlatılmış, sınıflandırılmaları yapılmış, niteliklerine değinilmiştir. Sonra yapı elemanlarının kendi bileşenleri ile ve çelik taşıyıcı sistemle bütünlenmesi ana başlığı altında, ilk olarak; yapı elemanlarının gövde, yalıtımlar ve kaplamalar bileşenleri bağlamında oluşturulması ele alınmıştır. Ardından yapısal çeliğin tarihi, birleştirilme teknikleri ve çelik taşıyıcı sistemin sınıflandırılması yapılarak genel olarak anlatılmıştır. Son olarak; özelde ise çelik taşıyıcı sistemli binalarla yapı elemanlarının hangi yöntemler kullanılarak birleştirildiği tek tek anlatılmıştır. Son olarak da incelenen mevcut örneklerin yapım süreçlerinde yapılan tespit çalışmaları ve analiz yöntemleri anlatılmıştır. Bu çalışmada kullanılan araştırma yöntemi gözlem tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda; çelik iskelet taşıyıcı binalarda, yapı elemanlarını oluşturan bileşenlerin birbirleri ile ve çelik taşıyıcı sistemle bütünleştirilmesinde kullanılan yapım sistemlerinin XXuygulama süreci ele alınarak tespitler yapılmış incelenmiştir. Gözlem tekniği kamera ile gerçekleştirilmiş olup şantiyede yapım siteminin her aşamalarının hareketli görüntüleri kamera ile tespit edilmiştir. Ardından mevcut yapım sistemleri farklı Ölçütlere bağlı olarak analiz edilmiştir. Sonuç kısmında ele alınan 10 farklı örnek, yapım sistemine, yapım sistemi girdilerine, birleşim teknikleri ve bir araya geliş modeline göre analizi edilmiştir. Bu çalışma yeni yapım sistemlerinin geliştirilmesi veya mevcut yapım sistemlerinin iyileştirilmesinde atılacak ilk adımdır. Mevcut yapım sistemlerinin tespiti ve analizi, bunların olumlu-olumsuz yönlerinin tartışılması, yenilenmesi ve geliştirilmesi için zemin hazırlayacaktır. XXI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Day by day the building sector is developed and new construction systems are product with this development. While some construction systems are created with that existing construction systems are developed, some construction systems created as new construction systems that hadn't came into existence. It's too important in this way, how are the existing construction systems that use to in building sector guide to future? Different construction systems have advantages and disadvantages. The disadvantages must be fixed and than changed. Its disadvantages must be returned to advantages and new construction systems must be created or existing construction systems must be improved because of necessity. Some ones that are in or begin to this sector can investigate, debate with positive or negative angle, developed existing construction systems besides producing new construction systems, in order that existing construction systems that are used in building sector must be fixed. The aims of the works are defining, investigating and analyzing of the existing construction systems. The results of the works will constitute datum to evaluation of construction system with different criterion, developing of new construction systems or improving of existing construction systems. This works was created to scope of defining construction systems that are used in where the component that forms to functional building elements integrate with each other and with main structural systems on the building with steel frame structural systems between the 2003-2005 years in Istanbul. In this work, firstly; under the main title, building systems and building integration systems, building systems are described. Different building integration system model is developed as essential of existing model. All probable system combinations and all probable integration degrees are researched and than“Building sub-system integration”matrix was developed and described. After the construction systems on building production was took up context of input, process and out put. In addition construction systems were classified. Following of describing this topic, the input of construction systems on building process, generally, was described and than workmanship, equipment and materials were explained with their definition, classification and quality widely. After that, under the main title of component that forms to functional building elements integrate with each other and with main structural systems, firstly, functional building elements were explained scope with body, insulation and covering component. Secondly, steel frame systems were explained scope with their history, integration system with their component and their classification. In conclusion, how the component that forms to functional building elements integrate with each other and with main structural systems were described. In the last chapter, fixing works and analyzes method on those existing systems at building process. The research method that was used on this works realized with observation techniques. In this context; construction systems that are used in where the component that forms to functional building elements integrate with each other and with main structural systems on the building with steel frame structural systems were took up and investigated. Camera was used on observation techniques. Moving image that were every phase of the construction XXIIprocess fixing by camera in site. After existing construction systems analyzed on different criterion. In the conclusion chapter, ten different examples, analyzed according to construction systems, input of the construction systems, junction techniques, and integration model. This works is first step for developing of new construction systems or improving of existing construction systems. The fixing and analysis of existing construction systems lay the groundwork for debating, renovating and improving of these systems. XXlll