Karadeniz hamsi balıklarında (Engraulis encrasicolus L. 1758) populasyon dinamiği yönünden bazı parametrelerin saptanmasına ilişkin bir araştırma
A Research on estimation of some parameters of anchovy (Engraulis encrasicolus L.) stock in the black sea as viewpoint of population dynamics
- Tez No: 15373
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ERKOYUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ABSTRAKT Karadeniz Hamsi (Engraulis encrasicolus L.) Balıklarında Populasyon Dinamiği Yönünden Bazı Parametrelerin Saptanmasına İlişkin Bir Araştırma Karadeniz hanisi stokunda bazı populasyon parametrelerini tahmin etmek amacıyla yapılan araştırmada. 1982-1989 yıllan arasında iki av döneminde örneklenen 1705 hamsi (Engraulis enc rasicolus L.) incelenmiştir. Araştırmada yaş. ağırlık, uzunluk, cinsiyet, kompozisyonu, büyüme ve ölüm oranları ile işletme oranı tahmin edilmiştir. Balıkların % 46 sının 8.6 - 10.5 cm arasında olduğu saptanan araştırmada ortalama uzunluk 10.06 + 0.04 cm ortalama ağırlık 6.75 + 0.09 g ve cinsiyet oranı % 52 dişi. % 48 erkek olarak bu lunmuştur. Sonuç olarak son yıllarda Karadeniz hamsi stokunda boyca ve ağırlıkça bir küçülme olduğu ve aşın avcılığın yapıldığı tes pit edilmiştir. -III-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Research on, Estimation of Some Parameters of Anchovy (Engraulis encrasicolus L-) Stock in the Black Sea as Viewpoint of Population Dynamics. This study was carried out to estimate some population parameters of anchovy stock in the Black Sea. Totally, 1705 anchovy were examined and age, weight, length, sex composition, growth rates, mortality rates and the exploitation ratio was calculated for 1987-1989 fishing season. Majority of the anchovy were between 8.6 cm and 10.5 cm total length which were about 46 % of total catch. Mean total lengths and body weigths in this study were 10.06+0.04 cm and 6.75+0.09 g, respectively. The sex ratio was 52 % female and 48 % male. As a result of this research, it was observed that the length and weight of anchovy has been reduced recently, and also overfishing was proved in the Black Sea anchovy stock. -IV-