Konya ovasındaki sulama örgütlerinin işletmecilik yönünden karşılaştırılması
Comparison of the irrigation networks from point of management in Konya Plain
- Tez No: 153766
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAMAZAN TOPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONYA OVASINDAKÎ SULAMA ÖRGÜTLERİNİN İŞLETMECİLİK YÖNÜNDEN KARŞILAŞTIRILMASI Sinan SÜHERİ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Danışman : Yrd. Doç. Dr. Ramazan TOPAK 2004, Sayfa : 58 Jüri : Bu çalışma Konya Ovasında faaliyet gösteren sulama organizasyonlarımn karşılaştınl-ması amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla üç adet sulama birliği, iki sulama kooperatifi ve iki yerel yönetim sulama işletmesi örnek olarak seçilmiştir. Seçilen bu organizasyonlarda sulama işletmecilik performansım etkileyen; personel durumu, su dağıtırmmn planlanması, bitki deseni değişimleri, ücretlendirme, ve sulama oram gibi kriterler açısından değerlendirme yapılmıştır. Sonuçlara göre tüm organizasyonlarda bitki desenin yıllara göre değişim gösterdiği, sulama ile ilgili teknik eleman sayısının yeterli olmadığı, ücretlendirmenin alana göre yapıldığı belirlenmiştir. Ayrıca organizasyonlarda sulama oram organizasyon çeşidine göre %38,3 ile %100 arasında değiştiği ve sulama oram ile organizasyon çeşidi arasında bir ilişki olmadığı bulunmuştur. Sulama planlaması açısından organizasyonlar değerlendirildiğinde ise, şebekeye alınan suyun sulama bMiMerinin tamamında ölçüldüğü, belediye işletmelerinin ise %87'sinde ölçülmediği bulunmuştur. Ayrıca sulama planlamasında önemli bir yeri olan sulayıcı bilgi formlarının sulama bMiklerinin %89'unda toplandığı, muhtarlık işletmelerinin ise %20' sinde toplandığı bulunmuştur. Çalışmada organizasyonlardan yararlanan çiftçiler ile görüşülerek, organizasyon çiftçi ilişkisi, çiftçilerin organizasyon çalışmaları hakkındaki görüşleri değerlendirilmiştir. Çiftçilerle görüşmelerde çiftçilerin çoğunlukla kendi bulundukları organizasyonu seçtikleri, sulama ücretlerini yüksek bulan çiftçilerin oranlarının sulama birliği, sulama kooperatifi ve belediye işletmelerinde sırasıyla %81, %53 ve %23 olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Sulama organizasyonları, Sulama yönetimi,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis COMPARISON OF IRRIGATION NETWORKS FROM POINT OF MANAGEMENT IN KONYA PLAIN Sinan SÜHERİ Selçuk University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Agriculturel Structures and Irrigation Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Ramazan TOPAK 2004, Page: 58 Jury : Prof. Dr. Mehmet KARA Prof. Dr. Nizamettin ÇİFTÇİ Yrd. Doç. Dr. Ramazan TOPAK This study was carried out to compare irrigation organization stated in Konya plain. By this aim, three water user organization, two irrigation cooperative and two municipality operated organization were chosen. These organization was evaluated for the aspect of the factors affected irrigation management performance, like staff employment, planning irrigation, plant pattern, irrigation fees and irrigation ratio. The results show that plant patem has changed with years and there wasn't enough technical staff İn organizations, fees collected for per da. In addition to, irrigation ratio was varied between 38,3% and 100% and there isn't relationship between organization and irrigation ratio. When the irrigation organization evaluate with respect to irrigation planing, irrigation water being measured in 100% of water user organization and not being measured İn %87 of municipality operated organization was found. In addition, collecting ratio of farmer information data being 89% of water user orgatization and 20% municipality operated organization was found. The interviews was made with farmers to determine relationship between farmers and organization and opinion of farmers about organization. The ratio of the farmers who thinks that irrigation fees are very highy is 81%, 53% and 23% in water user organization, irrigation cooperative and municipality operated organization respectively. Key Words : Irrigation management, Irrigation organizations