F7 generasyonundaki bazı bezelye (Pisum L.) hatlarında karyotip analizi ve ebeveynlerle karşılaştırmalar
Comparative karyotype analyses in some F7 generation pea (Pisum L.) lines and their parents
  1. Tez No: 153786
  2. Yazar: ZÜLEYHA ENDES
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET TAMKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
oz Yüksek Lisans Tezi F7 GENERASYONUNDAKİ BAZI BEZELYE (PİSUML.) HATLARINDA KARYOTİP ANALİZİ VE EBEVEYNLERLE KARŞILAŞTIRMALAR Züleyha ENDES Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ahmet TAMKOÇ 2004, Sayfa; 52 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Ahmet TAMKOÇ Doç. Dr. Mehmet BABAOĞLU Yrd. Doç. Dr. Erdoğan Eşref HAKKI Bu araştırma, 4'ü ebeveyn, 5 'i F7 generasyonunda bulunan 9 adet bezelye (Pisum L.) hattının karyotipini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada bezelyelerin kromozom sayısı, kromozom boyları, kol indeksleri, oransal boyları ve kromozom tipleri belirlenmiştir. Bezelye hatlarının tamamının kromozom sayısı 2n=14 olarak tespit edilmiştir. Kromozom boyları 2.80 jım-4.95 |im, kol indeksleri 0.51-0.84, oransal boyları 5.47-9.37 arasında bulunmuştur. Kromozom tipleri metasentrik ve submetasentrik olarak tespit edilmiştir. İncelenen tüm hatlarda satelit bulunmakla beraber 4 melez, 2 ebeveyn hatta birer çift satelitli kromozom ve 1 melez, 2 ebeveyn hatta ikişer çift satelitli kromozom gözlenmiştir. Melez yavruların kromozom boylarının genellikle ebeveynlerden daha uzun olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Bezelye (Pisum L.), karyotip analizi, kromozom, satelit.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS Thesis COMPARATIVE KARYOTYPE ANALYSES IN SOME F7 GENERATION PEA (PİSUM L.) LINES AND THEIR PARENTS Züleyha ENDES Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor: Asst Prof. Dr. Ahmet TAMKOÇ 2004, Page; 52 Jury : Asst Prof. Dr. Ahmet TAMKOÇ Assoc Prof. Dr. Mehmet BABAO?LU Asst. Prof. Dr. Erdoğan Eşref HAKKI This research was carried out to determine karyotypes of the nine pea lines that consist of four parental lines and five hybrid progenies at F7 generation. Chromosome numbers, lenghts, branch indices, relative lengths and chromosome types were observed. The chromosome numbers of all the pea lines were 2n=14. Chromosome lenghts were between 2.80 u.m-4.95 fim while branch indices and relative lenght were between 0.51-0.84 and 5.47-9.37, respectively. Types of chromosomes have been found to be metacentric and submetacentric. Not only satellites were found on all the lines examined, but also a pair of chromosomes with satellite on four hybrid and two parental lines. In addition, two pairs of chromosomes with satellite in one hybrid line and two parental lines were observed. The chromosome lenghts of hybrid progenies were generally longer than the chromosomes lenghts of parental lines. KEYWORDS: Pea (P«Mm L.), karyotype analysis, chromosome, satellite. u