Ankara-Eryaman'daki toplu konut bölgesinde bulunan sorunlu zeminlerin 'Plaxis sonlu elemanlar zemin bilgisayar paket programı' ile geoteknik analizi
Geotechnical analysis of the problematic soil of the residence construction area at Ankara-Eryaman, by the help of 'Plaxis; a software for analysis of soils by finite element method
- Tez No: 153785
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA - ERYAMAN' DAKİ TOPLU KONUT BÖLGESİNDE BULUNAN SORUNLU ZEMİNLERİN“PLAXİS SONLU ELEMANLAR ZEMİN BİLGİSAYAR PAKET PROGRAMI”İLE GEOTEKNİK ANALİZİ Mesut OZARSLAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilimdalı Danışman : Yrd.Doç.Dr.Mustafa YILDIZ 2003, 267 Sayfa Jüri : Yrd.Doç.Dr. Rıfat SEZER Yrd.Doç.Dr. Mustafa YILDIZ Yrd.Doç.Dr. Güler GÖÇMEZ Günümüzde zemin mekaniği alanında çözüm yollan geliştiren Geoteknik Mühendisliği, teknolojinin ilerlemesiyle yapı inşaat alanlarında ki zemin problemlerinin çözümünde matematiksel yöntemler ve bilgisayar programlarından faydalanmaktadır. Geoteknik uygulamalar, zeminlerin lineer olmayan ve zamana bağlı davranışlarını izlemek için gelişmiş yapısal modellere ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca zemin çok fazlı bir malzeme olduğundan, boşluk suyu basınçlarım da gözönüne alarak çözüm üretmek için özel yöntemler gerekmektedir. Bir çok geoteknik mühendisliği projesi, yapıların modellemesi ve yapı - zemin etkileşimini kapsamaktadır. Plaxis zemin bilgisayar programı da değişik problemleri olan geoteknik yapıları pek çok yönden inceleyebilmektedir.Tez çalışmasında; Ankara - Eryaman Türkkonut C Bölgesi 46512 nolu Toplu Konut Tahsis Alanında ki zemin örnek olarak Plaxis Zemin Bilgisayar Programı ile çözülerek sonuçları verilmiştir. Radye temel ve kazıklı temel sistemi, statik yükleme durumu altında değerlendirilmiştir. Ancak, statik yük yerine dinamik yük ( gerçek deprem kayıtları ) Plaxis Zemin Bilgisayar Programına girilebilmekte ve her iki sisteminde dinamik yük altındaki davranışı görülebilmektedir. Üzerinde çalışmalar yapılan zeminin geoteknik analizinde; zamanı iyi kullanmak, sürekli yapılan işlemleri daha hızlı hale getirmek ve bunun yanında hata yapma olasılığını ortadan kaldırmak için bilgisayar programlarından yararlanılacağı görülmüştür. Anahtar Sözcükler : Geoteknik analiz, plaxis, sonlu elemanlar, sorunlu zeminler, temel sistemleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis GEOTECHNICAL ANALYSIS OF THE PROBLEMATIC SOIL OF THE RESIDENCE CONSTRUCTION AREA AT ANKARA -ERYAMAN, BY THE HELP OF“PLAXIS; A SOFTWARE FOR ANALYSIS OF SOILS BY FINITE ELEMENT METHOD”Mesut ÖZARSLAN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Civil Engineering Supervisor : Assist. Prof. Dr. Mustafa YILDIZ 2003, 267 Pages Jury : Assist. Prof. Dr. Rıfat SEZER Assist. Prof. Dr. Mustafa YILDIZ Assist. Prof. Dr. Güler GÖÇMEZ Nowadays by the help of developing technology, geotechnical engineering, which is building solutions on soil mechanics area, is recruiting mathematical models and computer software in order to solve problems in soil mechanics. At the planning stage of geotechnical applications advanced structural models which can simulate nonlinear and time dependent behavior of the soil are needed. Also special methods which are considering the pore water pressures at the solution stage are needed because of the multi phase nature of soil. Many projects related with geotechnical engineering covers structural modeling and structure-soil interactions. IllPlaxis software can easily analyze various geotechnical structures which have different problems. In this thesis study soil samples from the region C, part: 46512 of the residence construction area at Ankara - Eryaman were analyzed using Plaxis software and the results are presented. Raft foundation and pile foundation systems are analyzed under static loading. But also instead of static loading, dynamic load values ( real earthquake records ) can be used as input in Plaxis software and analysis can be made on dynamic load basis. During the geotechnical analysis of the mentioned soil, use of a computer software decreased the time needed to accomplish the analysis and as well as reduced the amount of possible error. Key Words : Geotechnical analysis, Plaxis, finite element method, problematic soils, foundation systems. IV