Tenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda işitmenin tarama testleri ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 153836
  2. Yazar: AYŞEGÜL ZENCİROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. AYSEL YÖNEY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Orta ve ağır derecede kalıcı işitme kaybı 900 ile 2500 yenidoğanda bir görülür. Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan bebeklerde işitme kaybı normal sağlıklı bebeklerden daha da sıktır. Eğer zamanında saptanamazsa, erken başlangıçtı ciddi işitme kaybı, dil gelişimi, iletişim ve eğitim yetersizliği ile sonuçlanabilir. Bu nedenle yenidoğanlarda işitme tarama testleri geliştirilmiştir. Bu amaçla TEOAE ve ABR kullanılan başlıca testlerdir. Bu çalışma; Dr. Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Merkezi YYBÜ'ne yatan hastalara işitme tarama testlerinin yapılarak, işitme kaybı olan yenidoğanları saptanması, işitme kaybı için kendi hasta populasyonumuzda öne çıkan risk faktörlerinin belirlenmesi, kan değişimi gerektirecek düzeyde ciddi hiperbilirubinemisi olan yenidoğanlarla, doğum ağırlığı 1500gr altında prematürelerde TEOAE ve ABR testleri sonuçlarının karşılaştırılması amacıyla prospektif olarak yapıldı. Çalışmaya 15 Nisan 2003 - 15 Kasım 2003 arasında hastanemiz YYBÜ'ne yatan 255 hasta ile Zübeyde Hanım doğumevinde doğup işitme kaybı açısından herhangi bir risk faktörü taşımayan ve yenidoğan ünitesine yatması gerekmeyen 317 sağlıklı term bebek kontrol grubu olarak alındı. Tüm bebeklere işitme taraması amacıyla önce TEOAE testi uygulandı. Bu testten kalan hastalara iki hafta sonra bu test tekrarlandı. İkinci testten de kalan hastalara ABR yapıldı. Ayrıca doğum ağırlığı 1500 gr altında olan ve serum pik bilirubin düzeyi 25mg/dl üzerinde olan (ve kan değişimi yapılan) hastalara ilk TEOAE testi sonucu ne olursa olsun ABR testi de yapıldı. Çalışmamızda işitme kaybını saptamak için standart test olarak ABR kullanıldı. Çalışmamızda YYBÜ'nde yatan hastaların 18'inde (%7.1) ABR testi ile işitme kaybı saptanırken, kontrol grubunda hiçbir bebekte işitme kaybı saptanmadı. Indirekt bilirubin düzeyinin 20mg/dl üzerinde olması (p=0.032) ve konjenital kraniyofasiyal anomali varlığı ile işitme kaybı arasında (pO.001) istatiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. İşitme kaybı olanlarda bilirubin düzeyi, işitme kaybı olmayanlara göre anlamlı derecede yüksek (p0.001) saptandı. Bilirubin düzeyi 25 mg/dl'nin üzerinde olan hastalarda ABR standart test olarak alındığında TEOAE 45testinin sensitivitesi %0, spesifıtesi %100 bulundu. Doğum ağırlığı 1500 gramın altında olan hastalarda ABR işitme kaybını belirlemede standart test olarak alındığında TEOAE testinin sensitivitesi %66.7, spesifıtesi %78.6 olarak bulundu. Sonuçlarımız ülkemizde, ucuz ve kolay olması nedeniyle yenidoğanlarda başlangıç taramanın TEOAE ile yapılmasının daha doğru olacağını desteklemektedir. Ancak ciddi hiperbilirubinemiden geçen bebeklerle, çok düşük doğum ağırlıklı preterm bebeklerde, sensitivitesinin düşük olması nedeniyle, TEOAE testi tek başına yeterli değildir ve ABR ile birlikte tarama yapılması uygundur. Ülkemiz genelinde tarama programları başlatılana kadar, öncelikli olarak yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan bebeklere işitme taraması gereklidir. 46
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Moderate to severe hearing loss is identified in one of every 900-2500 newborns. The percentage of hearing loss in infants who were hospitalized in neonatal intensive care units is higher than normal healthy newborns. Unless identified, early onset severe hearing loss can cause linguistic, communicational and educational problems. Newborn hearing screening tests have been designed to identify hearing loss earlier. TEOAE (Transient Evoked Otoacoustic Emissions ) and ABR (Auditory Brainstem Responses) are the main tests that are used for neonatal hearing screening. This study was designed to screen the babies that were hospitalized in Dr. Sami Ulus Children Hospital Neonatal Intensive Care Unit (NTCU); to detect the patients with hearing loss; to identify the risk factors for hearing loss in our patients, and to compare the TEOAE and ABR results of the newborns with serious hyperbilirubinemia that needed exchange transfusions and the preterms with birth weight less than 1500 grams. Between April 15th 2003 and November 15th 2003, 255 hospitalized patients in our NICU were included in the study. The control group was formed by 317 healthy term newborns from Zübeyde Hanım Maternity Hospital who had no risk factors fore hearing loss and did not need to be hospitalized during the newborn period. TEOAE was applied to all the newborns for hearing screening. The test was repeated two weeks later for the patients who failed from TEOAE. ABR was performed to those who failed the second test. Also, all the babies that had a birth weight less than 1500 grams and the ones that had a serum peak bilirubin level greater then 25 mg/dl (and had exchange transfusion) were tested with ABR regardless of their first TEOAE result. ABR was used as the standard test to identify hearing loss in our study. In our study 18 (7.1%) of the patients that were hospitalized in NICU had hearing loss using ABR; whereas none of the babies had hearing loss in the control group. Indirect bilirubin level higher than 20 mg/dl (p=0.032) and congenital craniofacial anomalies (pO.OOl) was found to be statistically related to hearing loss. When ABR was used as the standard test for patients with bilirubin levels higher 47then 25 mg/dl the TEOAE's sensitivity and specivity was found to be 0% and 100% respectively. For patients with birth weight less then 1500 grams, when ABR was used as the standard test, the sensitivity of TEOAE was found to be 66.7% and the specivity 78.6%. Our results confirmed that the initial hearing screening should be done with TEOAE in our country since it is easy and cost-effective. Because the sensitivity of TEOAE in babies with serious hyperbilirubinemia and very low birth weight preterms is very low; ABR should be included in the screening of these babies. Until a national screening program is started, the babies that were hospitalized in the newborn intensive care units should be prioritized in hearing screening program. 48