Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesiyenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde izlenen bebeklerin maruz kaldıkları gürültünün koklear fonksiyonlar üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluatıon of cochlear functıons and effects of noıse exposure ın babıes who were hospıtalızed ın Gazı Unıversıty Neonatal Intensıve Care Unıt
- Tez No: 299045
- Danışmanlar: PROF. ERAY ESRA ÖNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi (GÜTF) Yenidoğan Yoğun BakımÜnitesinde (YDYBÜ) yatırılan prematüre ve miadında doğmuş bebeklerinyatışları boyunca maruz kaldıkları gürültünün frekans (Hertz) ve şiddetinin(desibel) belirlenmesi ile işitme ve nörolojik gelişimleri üzerine etkisiniaraştırmak amaçlanmıştır. YDYBÜ ?ne yatan 32 yenidoğan bebek ve kontrolamaçlı 25 sağlıklı bebek çalışmaya dahil edilmiştir. YDYBÜ?nde yatan hastalarınmaruz kaldıkları gürültü yattıkları süre boyunca monitörize edilmiş, taburculuköncesinde ve altıncı aylarında işitmelerini değerlendirmek amacıyla DPOAE ileTEOAE testleri yapılmış; nörolojik gelişlerini değerlendirmek amacıyla Bayley IIgelişim testi uygulanmıştır.YDYBÜ?de izlenen hastalarda ortalama 162,2 ± 134,9 saat kayıtyapılmıştır. Hastaların, AAP?nin önerdiği üst sınır olan 45 dB üzerinde gürültüyeyattıkları sürenin ortalama %50,1±13,9?unda maruz kaldığı bulunmuştur.Hastaların hem 45 dB üzeri hem de 65 dB üzeri gürültüye en fazla küvözmotorunun neden olduğu 124 Hz ve altındaki frekanslarda maruz kaldığıbulunmuştur.YDYBÜ?de izlenen bebeklerin taburculuk öncesi ve kontrol grubundakibebeklerin de yenidoğan döneminde yapılan işitme tarama testleri TEOAE veABR?den kalan yoktur. Ayrıca altıncı ayda yapılan işitme değerlendirmesiTEOAE ve DPOAE global değerlendirildiğinde işitme kaybı saptanmamıştır.83DPOAE?da test edilen 6 frekans ayrı ayrı incelendiğinde; hastanede yatanbebeklerin DPOAE SNR amplitüdleri (dB) ortalaması; hem sağ hem de solkulakta 1001, 1501, 3003, 4004 ve 6006 Hz?te kontrol grubuna göre daha düşükbulunmuştur. Ayrıca YDYBÜ?de yatan bebeklerin testte 1001 Hz ve 1501 Hz?dekontrol grubuna göre daha çok kaldığı saptanmıştır. YDYBÜ?de yatan hastalarınarasında testten kalanların 45 dB ve 65 dB üzeri gürültüye daha uzun süre maruzkaldıkları görülmüştür. Bu hastaların YDYBÜ?de yatış süresi ile 45 dB üzerimaruz kalınan süre; 65 dB üzeri maruz kalınan süre; maruz kaldıkları ortalamagürültü arasında; maruz kaldıkları maksimum gürültü arasında aynı yöndekorelasyon saptanmıştır. Bayley II gelişim testi puanları 1001 ve 1501 Hz?tegeçen ve kalan hastalar arasında fark bulunmamıştır.Sonuç olarak; YDYBÜ?de gürültünün önerilenin üzerinde olduğu,gürültünün asıl kaynağının küvöz olduğu, bu hastaların işitme kayıplarıolamamakla birlikte bazı frekanslarda işitme eşiklerinin yükseldiği saptanmıştır.YDYBÜ?de önerilen ses düzeyinin genellikle aşıldığı ve bebeklerin uzun dönemişitmeleri üzerinde gürültünün olumsuz etki yarattığı saptanmıştır. Çalışmamızünitemizin durumu konusunda farkındalığı arttırmış ve sonucunda gürültününazaltılmasına yönelik düzenlemeler planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Thirty two infants that had been admitted to Gazi University Hospital,Neonatal Intensive Care Unit were included in this study. Thereafter, the ambiantnoise exposure was determined via measurements of frequency (Hertz) and soundpressure levels (decibel). Our aim was to evaluate the adverse affects of noise onhearing and neurological outcomes. Noise levels were recorded continouslyduring the hospitalization period. TEOAE, DPOAE and ABR tests were used toassess hearing. Hearing tests were performed before discharge and at sixth monthsof life. Neurological outcome was assessed with Bayley II Infant DevelopmentScale.Noise levels were recorded during the hospitalization period and meanrecording time was 162,2 ± 134,9 hours. At 50,1 ± 13,9 % of hospitalizationperiod, infants were exposed to higher noise levels (above of 45 dB) than therecommended level stated by AAP. In spectral analysis of the noise, levelsexceeding 45 dB and also 65 dB, were mostly below 124 Hz. Major source of thenoise was traced back to the incubators.Before discharge from NICU all infants were screened for hearing loss.All patients passed the tests including TEOAE and ABR. On the sixth monthfollow up; TEOAE and DPOAE were performed and no hearing loss was detectedagain.85Hospitalized infants had lower DPOAE SNR amplitudes (dB) at fivefrequencies including 1001, 1501, 3003, 4004, 6006 Hz. DPOAE pass rates at1001 and 1501 Hz were significantly lower compared with healthy subjects.Infants who failed the test at 1001 and 1501 Hz, had been exposed to noise atlonger periods of time, above the recommended level of 45 dB and 65 dB. Wedetected a positive correlation between noise exposure (above 45 dB, above 65dB, mean noise level and maximum noise level) and duration of hospitalization.Infants who failed at 1001 and 1501 Hz had similiar Bayley II InfantDevelopment Scale scores and there were no difference between groups.In conclusion, high noise levels above recommended levels were recordedat Gazi University Hospital NICU and the major noise source in NICU was foundto be the incubators. Although hearing loss was not detected in any infants,hearing thresholds were increased at some frequencies. Ambient noise was mostlyabove recommended levels and this was thought to adversely affect the hearingtests performed at sixth months of life. This study increased the awareness of ourNICU?s physical condition and some arrangements should be planned to reducenoise levels.