Doğrusal olmayan biyomedikal sinyallerin lokal dinamik yöntemle modellenmesi
Modelling nonlinear biomedical signals with dinamic method
  1. Tez No: 154095
  2. Yazar: GÜÇLÜ HATILOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN HİLMİ KOÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu tezde, dinamik modeîleme yöntemleri incelenmiştir. Daha sonra, gerçek zamanda, EEG ve EKG sinyalleri Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Bölümünden ve internette ilgili veri bankalarından toplanmıştır. Sinyaller üzerinde modeller yapılabilmesi için SOM (kendini organize eden haritalama) algoritmasının yazılım çalışmaları yapılmıştır. Amaç, EEG sinyallerinin ilgili model kullanılarak modciîenmesidir. Tasarlanan algoritma kullanılarak bu biyomedikal sinyaller modeiîenmiştir.
Özet (Çeviri)
a ABSTRACT In this study, dynamic modelling methods were investigated. After, in real time, EEG signals were collected from Physiology Department of Medical Faculty of Uludağ University and data banks on internet. Writing studies about SOM (self organizing mapping) algorithm were made for building models on signals. Goal was that modelling EEG signals using proposed model. This biomedical signals were modelled using proposed algorithm.