Bursa su kaynaklarının potansiyelinin tanımı ve kullanımında iyileştirme yaklaşımları
Definition of water resources potential in Bursa and approashes to better distribution management
  1. Tez No: 154164
  2. Yazar: TANER TORUNOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVAL KUTLU AKAL SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
BURSA SU KAYNAKLARI POTANSİYELİNİN TANIMI VE KULLANIMDA İYİLEŞTİRME YAKLAŞIMLARI ÖZET Bu çalışmada, Bursa sınırları içerisinde bulunan konut, ticaret, hizmet, rekreasyon, endüstri ve tarım gruplarının tümünün kullanımları için temin edilmiş bulunan su ve onların temin edilmiş oldukları kaynaklar irdelenmiş; temin edilmiş bulunan suyun belirtilen kullanıcılarına fırsat eşitliği ve adil ücretlendirme ölçüleri içerisinde temin edilmesi için kullandırım şartlarının iyileştirilebilirliği araştırılmıştır. Bu çalışma neticesinde, Bursa'nın Içme-kullanma, sanayi ve tarımsal su ihtiyaçlarının 2040 yılı itibariyle sırasıyla 295,4 hm3/yıl, 73,85 hm3/yıl ve 51,6 hm3/yıl değerlerde oldukları ile ihtiyaç duyulan suyun temin edilmesinde faydalanımın öngörüldüğü Bursa ve yakın çevresinde mevcut, derlenebilir su kaynaklarının toplam kapasitesinin bu ihtiyacı emniyetle karşılayabilecek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Bursa sınırlan içerisinde su kaynaklarının entegre kullanımıyla temin edilmiş ve edilmesi programlanmış bulunan su varlığının kullanılmasında; ekonomi ve su kullanıcı sektörler arası fırsat eşitliği kavramlarının gözetilmeleri şeklindeki iyileştirmede Hollanda, İngiltere ve Galler, Namibya, Yunanistan ve İtalya'da olan uygulama örneklerinden faydalanılmıştır. Bu çalışma ile Bursa'nın tüm su kullanıcılarına su temininin, içerisinde bulunulan zaman için yeterli olduğu tespitini takiben, Bursa Su Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nün su kullandırmadaki tavrının, literatür araştırmasında edinilen iyileştirme sağlayıcı ilkeler doğrultusunda değiştirilmesi önerisiyle tamamlanmıştır. Anahtar kelimeler : su kaynakları, su temini, iyileştirme
Özet (Çeviri)
DEFINITION OF WATER RESOURCES POTENTIAL IN BURSA AND APPROACHES TO BETTER DISTRIBUTION MANAGEMENT SUMMARY The supplied water for use of all sectors in the Bursa and the resources water supplied from are examined and, distributing conditions of water to all the users within the common principles are studied to a certain extent in this dissertation. At the result of this study, demands of drinking and use, Industry and irrigation waters are defined for 2040 as 295.4 hm3/year, 73.85 hm3/year, and 51.6 hm3/year reciprocally in Bursa. Besides, the secure possibility of supply of the total water demand from the water resources in and around Bursa is also identified, too. In the study of better distribution conditions of supplied and programmed to be supplied water in Bursa, The Netherlands and the British Water Sectors legislative structures and practices are referred widely with some references from Namibia, Greece and Italy. The aim of this study, is just to review the different ways of handling the subject to increase the efficiency of water management works in Bursa together with the definition of sufficiency of water supply to the demand of projected future. Key words : water resources, water supply, water distribution.