Trakya bölgesinde yetiştirilen bazı iki (Hordeum distichum L.) ve altı (Hordeum vulgare L.) sıralı arpa çeşitlerinin verim ve biralık kalite unsurları yönünden incelenmesi
Studies on yield and malting qualty componentens of two and six rows barley varieties grown in Thrace region
- Tez No: 154270
- Danışmanlar: PROF.DR. SEZEN ŞEHİRALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET TRAKYA BÖLGESİ'NDE YETİŞTİRİLEN BAZI İKİ {Bordeıım distichıtm L.) VE ALTI (Hordeum vulgar e L.) SIRALI ARPA ÇEŞİTLERİNİN VERİM VE BİRALIK KALİTE UNSURLARI YÖNÜNDEN İNCELENMESİ Turgut ODABAŞI Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı Danışman. Prof. Dr. Sezen ŞEHİRALİ 2004, Sayfa: 67 Yerli ve yabancı kökenli 12 adet iki ve altı sıralı arpa çeşidinde verimi ve biralık kalitesini etkileyen bazı verim ve kalite unsurlarının incelendiği bu araştırma; 2001 - 2002 ekim yılında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Uygulama Alanında üç tekrarlamak olarak Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre kurulmuştur. Denemede Sladoran, Angora, Efes - 98, Efes - 3, Jubilant, Goldie, Orbit, Balkan - 96, Barba - Rousse, Asso, Kıral - 97, Şahin - 91 çeşitleri yer almıştır. Arpa çeşitlerinin, bitki boyu 63.6 - 102.3 cm; başak uzunluğu 6.5 - 8.1 cm arasında; başakta başakçık sayısı 1 8.7 - 30.5; başakta tane sayısı 23.9 - 42.6, başakta tane ağırlığı 1.1- 1.8 g arasında; bitkide başak sayısı 2.2 - 2.8 arasında; bitkide kardeş sayısı 2.5 - 3.0 adet arasında; m2'de bitki sayısı 195 - 295 adet/m2 ; m2'de başak sayısı 363.3 - 551.6 adet/m2, dekara verim 217.7 - 419.4 kg/da arasında; çeşitlerin hasat indeksi % 42.2 - 56.4; hektolitre ağırlığı 53.8 - 73.6 kg ; bin tane ağırlığı 38.0 - 48.6 g arasında; çeşitlerde çimlenme hızı %83.0 -96.3 arasında; çimlenme gücü %86.0 - 98.3 arasında değişmiştir.Kalite kriterleri olan arpa'da nem miktarı %9.4 - 10.9; maltta nem miktarı %4.7 - 5,0 arasında; tanede protein miktarı %10 - 13 arasında; maltta protein miktarı %9.9 - 12.7 arasında; renk değerleri 5.50 - 11.00 EBC arasında; hartong değerleri %44.0- 55.2; kolbach değerleri %38.2 - 50.9; viskozite değerleri 1.508 - 1.634 mPas arasında; ekstrakt değerleri %73.5 - 79.6 arasında; çözünür azot değerleri 695 - 847 mg/100g arasında; FAN değerleri 165 - 208 mg/lOOgKM arasında; friabilimetre değerleri %81.6 - 96.8 arasında değişmiştir. Elek analizi sonucu çeşitlerin 2.8 mm elek üstü değerlerinin %13.9 - 70.2 arasında değiştiği saptanmıştır. Çeşitlerin 2.5 mm elek üstü değerleri %25.0 - 48.2 arasında, çeşitlerin 2.2 mm elek altı değerleri %4.05 - 38.60 arasında değiştiği saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: bitki boyu, başak uzunluğu, başakta başakçık sayısı, başakta tane sayısı, başakta tane ağırlığı, bitkide başak sayısı, bitkide kardeş sayısı, dekara verim, m2 'de bitki sayısı, m2 'de başak sayısı, hasat indeksi, hektolitre, bin tane, çimlenme hızı, çimlenme gücü, arpada nem, maltta nem, arpada protein, maltta protein, maltta renk, viskozite, hartong, ekstrakt, FAN, kolbach, elek analizleri, friabilimetre, çözünür azot.
Özet (Çeviri)
SUMMARY MASTER OF SCIENCE THESIS STUDIES ON YIELD AND MALTING QUALITY COMPONENTS OF TWO AND SIX ROWS BARLEY VARIETIES GROWN IN THRACE REGION Turgut ODABAŞI Institue of Natural Sciences Tekirdağ Agricultural Faculty Department of Field Crops Advisor : Prof. Dr. Sezen ŞEHİRALİ 2004, Pages: 67 This study in which some yield and quality components affecting grain yield and malting quality of 12 local and foreign two and six row barley varieties were investigated during 2001-2002 growing season was carried out in the Experimental Area of the Field Crops Department of the Agricultural Faculty of the Trakya in Tekirdağ. Experimental design was randomized block with three replicates. In the experiment, Sladoran, Angora, Efes - 98, Efes - 3, Jubilant, Goldie, Orbit, Balkan - 96, Barba - Rousse, Asso, Kiral - 97, Şahin - 91 barley varieties were used. The results of these experiments were summarized as the following. The barley varieties used in this experiment had; 63.6 - 102.0 cm plant height, 6.5 - 8.1 cm ear length, 18.7 - 30.5 spikelets per spike, 23.9 - 42.6 grain per spike, 1.0 - 1.8 g grain weight per spike, 2.2 and 2.8 spikes per plant, 2.4 - 3.0 tillers per plant, 195 and 295 plants/m2, 363.3 and 551.6 number of spikes per square meter, 217.7 - 419.4 kg/da grainyield, % 42.2 - 56.4 harvest index, 53.8 - 73.6 kg hectoliter weight, 38.0 - 48.6 g thousand grain weight, %83.0 - %96.3 germination energy and %86.0 - %98.3 germination capacity. Malting quality components found in this experiment includes; %9.4 - 10.9 grain moisture content, %4.7 - 5.0 malt moisture content, %10 - 13 grain protein rate; %9.9 - 12.7 malt protein rate, 5.50 - 11.00 EBC colour value, %44.0 - 55.2 hartong value, %38.2 - 50.9 kolbach index value, 1.508 - 1.634 mPas viscosity value, %73.5 - %79.6 extract yield, 695 - 847 mgAOOg total soluble nitrogen, 165 - 208 mg/lOOg KM FAN (Free Amino Nitrogen) value and %81.6 - 96.8 friability. The result from sieve analyses showed that grain size in the varieties over 2.8 mm sieve grain rate changed between %13.9 and %70.2 whereas value of 2.5 mm over sieve grain rate changed between %25.0 and %48.2 and under 2.2 mm sieve grain rate changed between %4.05- 38.60. KEY WORDS : plant height, ear length, spikelet number per spike, grain number per spike, grain weight per spike, spikes number per plant, tiller number per plant, plant number per square meter, spike number per square meter, grain yield per decare, harvest index, test weight, thousand kernel weight, germination energy, germination capacity, moisture content in grain, moisture content in malt, protein rate in barley, protein rate in malt, colour, hartong, kolbach, viscosity, extract yield, total soluble nitrogen, FAN (Free Amino Nitrogen), sieve analyses.