Ülke nirengi ağının büyük ölçekli harita yapımına uygunluğu
The Suitability of national triangulation net for large scale map production
  1. Tez No: 15433
  2. Yazar: BAYRAM TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET YERCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Doktora Tezi ÜLKE NİRENGİ AĞININ BÜYÜK ÖLÇEKLİ HARİTA YAPIMINA UYGUNLUĞU t- Bayram TURGUT Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi Fotogrametri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Mehmet YERCİ 1991: 114 Sayfa Jüri : Prof. Dr. Mehmet YERCİ Bu çalışmada Ülke Nirengi Ağının büyük ölçekli harita yapımına dayanak olup olamayacağı araştırılmıştır. 31 Ocak 1988 gün ve 19711 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 'Büyük ölçekli Haritaların Yapım Yönetmeliği" oluşturulan tüm nirengi ağlarının Ülke Nirengi Ağına bağlanması esasım getirmektedir. Ülke nirengi ağının hassasiyeti ise yapılan ölçü ve hesaplama biçimi nedeniyle yeterli düzeyde bilinmemektedir. Çalışmanın amacı bu konunun dokuzuncu poligon ve yüzey ağındaki durumunu incelemek ve olabilirliği bakımından öneriler getirmektir. Ülke Nirengi Agt askeri ve birçok teknik projeye altlık olacak 1:25000 ölçekli temel topoğrafik haritaların yapımı amacıyla tesis edilmiştir. İki boyutlu konum belirleme biçiminde yapılan çalışmalarda çekül sapmalarını hesaplayacak ölçüler yapılmadığından, hesap yüzeyi olan elipsoide indirgemeler de kullanılmamıştır. Harita üretimi ihtiyacı nedeniyle ağın bütününün hesaplanması yerine 1. derece zincirlerinin ayrı ayrı hesaplanması ve üretimde kullanılması biçiminde bir yol izlenmiştir. Ağın bir bütün olarak hesaplanması ise daha sonradan yapılmıştır. Elipsoid yüzeyine indirgemede, hedef yüksekliğinden dolayı İndirgeme ve Normal kesitin jeodezik eğriye indirgenmesi kullanılmıştır. Elipsoid yüzeyine indirgenen verilerin projeksiyon yüzeyine aktarılması sonucunda ağ hesaplanabilmiştir.İİ Çekül sapmalarının hesaplanabilme koşullarının ortaya çıkmasından sonra he saplamanın gözden geçirilmesi ve adı geçen indirgemenin de yapılmasıyla hassasiyetin belirlenmesi amacına dönük bir çalışma olmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Ülke Nirnıgi Ağlan, Jeodezik Ölçülerin Eüpsoid Yüze yine indirgenmesi, Çekül Sapması, Jeodezik Ağlarda Duyarlık ve Güven ölçütleri.
Özet (Çeviri)
İİİ ABSTRACT Doclora Thesis THE SUITABILITY OF NATIONAL TRIANGULATION NET FOR LARGE SCALE MAP PRODUCTION Bayram TURGUT Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geodesy and Photogrammetry Supervisor : Prof. Dr. Mehmet YERCİ 1991, Page: 114 Jüri : Prof. Dr. Mehmet YERCİ In this study, it is investigated whether the national triangulauon net can be used in large scale map production or not. The regulations of large scale map produc tion", published on the Official Newspaper of 197 1 1 number on January 31st 1988, enforces that all the local nets created must be connected to the national triangulation net However, the accuracry of the national triangulation net is not sufficiently known due to the observation and calculation methods used. The purpose of this study is to make recommendations by analysing 91*1 polygon and the state of the net. The National triangulation net is established as a basis for 1 :25000 scale basic topographic maps, which will be used in several military and technical projects. Be cause of the fact that the observations for calculations of plumb line deflection, used in two dimensional coordinate determinations, were not made, they are not used in reduc tion to ellipsoid. Instead of calculating the whole of net, 1st order triangulation chains are seperately calculated and used in urgent map production. Later, the whole net is calculated. While reducing to the ellipsoid, the contributions of target elevation is con sidered and normal section is reduced to geodetic line. The net is calculated after reduc tion from ellipsoid to projection surface was made.iv This study has showed that after the conditions for calculation of plumb line deflection is understood and the above mentioned reduction is made to increase the ac curacy, the calculations can be renewed. KEY WORDS : National Triangulation Nets, Reduction of Geodetical Observations to the Ellipsoid, Plumb Line Deflection, Confidence and Presicion Criterias of Geodetic Nets.