Dizdeki ligamentöz yapıların tibianın anteriora olan hareketine etkileri
- Tez No: 15434
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Morphology, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışma, diz ekleminde medial kollateral ligament(MCL) ve anterior krusiat ligament(ACL) in anterior yönde uygulanan, muhtelif kuvvetlere karşı verdiği biyomekanik cevapları ortaya çıkarmak için yapılmıştır. MCL ve ACL'nin dizdeki anterior stabiliteye etkileri incelenmiştir. Çalışmaya alınan on yetişkin kadavra dizleri beşer adet olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. I. grupta, önce ACL daha sonra MCL, II. grupta ise, önce MCL daha sonra ACL kesileri yapılarak uygulanan 100N ve 200N'luk kuvvetlere karşı, dizin tam ekstansiyon ve 20° fleksiyon pozisyonlarındaki, anterior tibial yer değiştirme miktarları ölçülmüştür. Ölçümler sonunda, ACL kesişinin MCL kesişine göre, dizlerde anterior tibial yer değiştirmeyi belirgin şekilde arttırdığı ortaya çıkarken, dize verilen38 tam ekstansiyon ve 20°lik fleksiyon pozisyonlarının bu yer değiştirmeye önemli bir etkisi olmadığı görülmüştür. Diz ekleminde anterior stabilitede primer rol oynayan anatomik yapının ACL olduğu, MCL'nin ise bu stabilitede yardımcı rol oynadığı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is performed to reveal the biomechanical responses of medial collateral ligament(MCL) and anterior cruciate ligament(ACL) at knee joint against variable forces applied anterior direction. The effects of MCL and ACL on anterior stability of the knee is examined. The knees of 10 adult cadavers taken into the study is divided into two groups, 5 in each group. With the knees at complete extension and 20° flexion positions, anterior tibial displacement amounts against the forces of 100N and 200N's which is applied after making cut initially on ACL then MCL at the first group and on MCL then ACLat the second group are measured.At the end of the measurements, we noticed that ACL cut increased anterior tibial displacement markedly more than MCL cut ;however the complete extension and 20° flexion positions of the knee had not much effect.According40 to these findings it is suggested that the basic anatomic structure which plays the major role at anterior stability of the knee joint is ACL ; MCL cotributes to a lesser extend to this stability.