Tekil statik yük etkisindeki küresel kabukların doğrusal olmayan davranışı
Nonlinear behaviour of spherical shells which are statically point loaded at the apex
  1. Tez No: 154347
  2. Yazar: ZEYNEP IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FARUK YÜKSELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bu çalışmada, tekil statik yük etkisi altındaki küresel kabukların doğrusal olmayan davranışı incelenmiştir.Denge denklemleri, bünye denklemleri ve kinematik denklemlerden meydana gelen diferansiyel denklemler, sonlu farklar yöntemiyle doğrusal olmayan cebirsel denklemlere dönüştürülmüştür. İlgili doğrusal olmayan cebirsel denklemlerin Newton-Raphson Yöntemiyle sayısal çözümü yapılmıştır. Uygulanan t ekil kuvvetin tepe noktasındaki çökmeye göre, değişim eğrileri çeşitli mesnet tipleri ve çeşitli kabuk yükseklikleri için çizilmiş ve karşılaştırılmıştır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, nonlinear behaviour of spherical shells which are point loaded at the apex is investigated. The differantial equations, consisting of equilibrium equations, constitutive equations and the kinematic equations are converted to algebraical equations by using the method of finite differences. The mentioned algabraical equations are solved numerically by using Newton-Raphson Method. The corresponding load-deflection curves for various support types and shells of various deepnesses are drawn and compared. Vll