Alevin modellenmesi
The modelling of flame
- Tez No: 154578
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Alevin Modellenmesi ismi ile sunumu yapılmış olan mevcut tez, serbest diffuzyonlu alev ile ilgili teorik ve deneysel çalışmalar içermektedir. Alev ile ilgili olarak ortaya konulan teorik yaklaşım, alevin termik nicelikleri ile geometrik nicelikleri arasında bağıntı oluşturmaktadır. Söz konusu bağıntının doğruluğu yapılan deneysel çalışmalar ile değerlendirilmiştir. Yapılan deneysel çalışmaların sonucunda elde edilen ölçüm değerleri ile teorik hesaplamalar arasında %3.428 ' lik bağıl hata belirlenmiştir. Tez kapsamında ortaya konulan teorik çalışmalar sabit basınç ortamında yanan diffuzyonlu alevin(serbest diffuzyonlu alevin), birim hacmindeki ısı enerjisinin sabit olduğunu göstermektedir. Bu ifade alevin hacmi ile termik parametreler arasında bağıntı oluşturmamıza olanak sağlamıştır. Sabit basınç ortamında yanan diffuzyonlu alevin şekli ne kadar değişirse, değişsin alevin ısıl gücü sabit ise hacminin sabit olduğunu kabul etmek birçok bakımdan çözüm kolaylığı sağlamıştır. Çünkü alevin yandığı ortamda şeklinin sürekli olarak değiştiği bilinen bir gerçektir. Ayrıca yapılan kabulün pratik uygulamalar ile uyum sağlamasının en önemli sebebi serbest diffuzyonlu alev oluşturmak amacı ile kullanılan bir çok yakıcı ünite yakıt debisi ile alevin ısıl gücünü kontrol altında tutmasından kaynaklanmaktadır. Bu sebep itibariyle yapılan teorik yaklaşım serbest diffuzyonlu alev ile ilgili daha önce yapılmış olan, yaklaşımlardan daha farklı bir bakış açısı ile teorik çözüm önermektedir. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The actual thesis which is presented as The Modeling of Flame, consist of theorical and experimental studies on free diffusive flame. According to new theorical approach, flames thermic parameters can be calculated by using flames geometrical parameters. Also these theorical approaches investigated by the experimental studies. The results of experimental studies had been compared with the teorical calculations and 3.428% of relative error detected between the theorical and the experimental results. The theorical studies presented for consideration about the diffusive flame, which; is combusting under the constant pressure medium (free diffusive flame), has constant heat energy at the flames unite burning volume. According to this definition flames thermical parameters can be related with the flames geometrical parameters, therefore; under the constant pressure medium, this theorical definition allows many theorical facilities without dependency of various flames shapes. Also the most evident specification of flames geometry is effected by the continuously varying flame shape. The theorical assumptions have had conformity with the practical applications, because; the free diffusive flame burners controlling the flames power release by controlling the fuel consumption Therefore, actual study presents a different theorical perspective besides of pervious studies, for the free diffusive flame. IX