Fiber optik kablo parametrelerini ölçme yöntemleri ve ölçü aletleri
- Tez No: 15458
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEDAT ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu tezin hazırlanış amacı, günümüzün popüler haberleşme aracı olan fiber optik kablo parametreleri ve bu parametrelerin ölçülebilmesi için gerekli cihazlar hakkında bilgi vermektir. Fiber optiğin kullanım alanları, avantajları, dezavantajları ve Türkiyedeki uygulamaları Bölüm 1 'de, fiber optiğin yapım yöntemleri, fiber optik çeşitleri ve fiber optik kaynakları, Bölüm 2 'de, fiber optik parametreleri olan sayısal açıklık, zayıf lama ve dispersion bölüm 3'de, fiber optik ek aleti Bölüm 4'te ve PTT genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış olan Fiber Op tik Teknik Şartnamesi Bölüm 5 ' te ele alınmıştır. 111
Özet (Çeviri)
SUMMARY Optic fiber cable is very popüler in tel ecomuni cati on nowaday». The purpose of preparing of this, this is to give ideas about parameters of optic fiber cable and necessary equip ments for measuring these parameters. Using areas, advantages, disadvantages of optic cable and aplications of optic fiber in Turkey are explained in sec~ t i on.1.. Fabrication techniques, sorts and sources of optic fiber cable are explained in section 2» Paremeters of optic, fiber which numerical aperture dispersion and attenuation a.r& explained in section 3. Optic fiber cable joint equipment. and optical time domain ref 1 ectometer are explained in section 4. Optic fiber technical specifications ar prepared by PTT General Directote is explaned in section 5» IV