Ardışıl kod çözme algoritmasını ve kod birleştirme tekniğini kullanan I.ve II.türden karma ARQ sistemlerinin başarım analizi
  1. Tez No: 15460
  2. Yazar: NECMİ TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
-III- ÖZET Bu çalışmada, veri haberleşmesinde oldukça önemli olan ardışıl kod çözme algoritmasını ve kod birleştirme tekniğini kullanan I. ve II. türden karma ARQ sistemlerinin başarım analizi bilgisayar simülasyonu ile yapılmıştır. Birinci bölümde, veri haberleşme sistemlerinde hata kontrolü için kullanılan teknikler ve bu tekniklere göre geliştirilmiş sistemlerden bahsedilmiştir. ikinci bölümde, temel ARQ sistemleri verilmiş ve bu sistemlerin başarım ve güvenirlilik analizleri yapılmıştır. üçüncü bölümde, simülasyon programlarında kullanılan kodlar, ardışıl kod çözme algoritması, kod birleştirme tekniği ve kod birleştirmeli ardışıl kod çözme algoritması açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, ardışıl kod çözme algoritmasını kullanan I. ve II. türden karma ARQ sistemleri ile ardışıl kod çözme algoritmasını ve kod birleştirme tekniğini kullanan I. ve II. türden karma ARQ sistemleri anlatılmış ve SR modu için başarım analizleri yapılmıştır. Beşinci bölümde, simülasyon çalışmaları verilerek simülasyon sonuçları değerlendirilmiştir. Altıncı bölümde ise simülasyon sonuçları irdelenerek geliştirilmiş olan ardışıl kod çözme algoritmasını ve kod birleştirme tekniğini kullanan II. türden karma SR ARQ sisteminin, bütün sistemler içinde en iyi sistem başarımını sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
-IV- ABSTRACT In this study, the throughput analysis of type-I and type-II ARQ systems using sequential decoding and code combining techniques which are an important area in data communications were done by computer simulation. In the first chapter, the techniques used in data communications systems for error control and the systems using this techniques were given. In the second chapter, basic ARQ systems were given and their throughput and reliability analysis were done. In the third chapter, code structures used in the simulation programmes, sequential decoding algorithm, code combining technique and sequential decoding algorithm using code combining technique were described. In the fourth chapter, type-I and type-II ARQ systems using sequential decoding with and without code combining techniques were presented and throughput analysis of this systems were done for SR mode. In the fifth chapter, simulation studies were presented and simulation results were appraised. In the sixth chapter, by examining the simulation results, the conclusion is obtained that type-II SR ARQ system using sequential decoding algorithm and code combining technique improved in this study gives the best throughput among all the other systems considered.