Singüler pertürbe özellikli bir başlangıç değer probleminin sonlu fark yöntemiyle çözümü
A uniformly convergent finite difference method for a singularly perturbed initial value problem
- Tez No: 154808
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FEVZİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET SİNGULER PERTURBE OLMUŞ BAŞLANGIÇ DEĞER PROBLEMLERİNİN SONLU FARK YÖNTEMİ İLE ÇÖZÜMÜ TUĞ, Tuğba Yüksek Lisans Tezi, Matematik Anabilim Dalı Tez Danışmanı : Yrd.Doç. Dr. Fevzi ERDOĞAN Eylül 2004, 31 sayfa Bu çalışmada singüler perturbe özellikli bir başlangıç değer probleminin sonlu fark metoduyla nümerik çözümü incelenmiştir. Bu tip problemler akışkanlar mekaniğinin çeşitli alanlarında kullanılmaktadır. Çalışılan problem için öncelikle gerekli asimptotik değerlendirmeler alınmıştır. Daha sonra problem için üstel baz fonksiyonları kullanılarak kalan terimleri integral şeklinde olan, ağırlık fonksiyonlu interpolasyon kuadratur formüllerinden yaralanılarak fark şeması kurulmuştur. Son olarak yaklaşık çözümün hatası değerlendirilmiştir. Alman teorik sonuçlar C++ programlama dilinde bir örnek üzerinde denetlenmiştir. Anahtar kelimeler : Singüler perturbe özellikli problem, Başlangıç değer problemi, Fark şeması, Düzgün yakınsaklık, Lineer diferansiyel denklem
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A UNIFORMLY CONVERGENT FINITE DIFFERENCE METHOD FOR A SINGULARLY PERTURBED INITIAL VALUE PROBLEM TU?, Tuğba MSc, Mathematics Science Supervisor : Asst. Prof. Dr. Fevzi ERDO?AN September 2004, 3 1 pages In this study, the numerical solution of the singularly perturbed initial value problem is investigated. The problem of this type arises in many areas of fluid mechanics. Firstly, necessary some asymptotic estimation for the solution of the problem is recieved. Then for the problem exponentially fitted difference schemes is constructed by using of exponentially basis function and remainder term in integral form. After then the error of difference solution is estimated and investigated. Theoretical results are controlled on the example and are computed in C++ Programming Language. Key words : Singular perturbed problem, initial value problem, difference scheme, uniform convergence, linear ordinary differantial equation. m