Oturma elemanının tasarımında strüktür ve yüzey kaplama malzemesinin biçime etkisi
The effects of structure and surface clothing material on form in sitting furniture design
  1. Tez No: 154882
  2. Yazar: MAHMUT ATİLLA SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. CENGİZ EREN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
21. yüzyılda, tasarımda görsel etki bütün ve onu oluşturan parçalar arasındaki ilişki bağlamında güçlenmekte ve bu olgu, biçimsel değerlerle irdelenmektedir. Oturma elemanı tasarımında görsel düzeni oluşturan biçimsel oluşumlar, parçalar ve bütün arasındaki yapısal bağlantılar ve bu kurguyu oluşturan malzeme sayesinde oluşmaktadır. Oturma elemanında biçimi oluşturan malzeme, strüktür ve yüzey kaplama materyali olarak, tasarımın gerçekleşmesini sağlayan etken faktördür. Bu araştırmada oturma elemanı tasarımına etki eden malzemenin, strüktür ve yüzey kaplama materyali olarak sağladığı görsel etki ve etkileşimleri incelenmiştir. Birinci bölümde, oturma eylemi ve oturma elemanının Antropometrik değerlere göre biçimlenişi. İkinci bölümde oturma elemanının, malzeme etkisi ile tarih boyunca biçimlenişi. Üçüncü bölümde oturma elemanının tasarımında etken faktörler ve malzeme ile biçimlenişi. Dördüncü bölümde ise tasarım prensipleri yardımı ile doğru biçimlendirme ve oturma elemanında konfor yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
in the 21 th century, visual influences in desing is becoming stronger at the point of interaction betvveen the vvhole and the parts of the desing and is being considered with the formal values. The forms that are shaping the visual order vvhile designing sitting equipment are shaped by the connections betvveen the vvhole and the pieces of the design and the material being used. The material used to shape the form of sitting equipment as structure and cover is the main factor that makes the design real. in this research the visual influences and interactions by the material as structure and cover that effect to the sitting eguipment design are examined. in the first chapter of this research, the function of sitting and the forming of the sitting eguipment by the effect of antropometric values; in the second chapter the evolution of sitting equipment with the effect of material during the history; in the third chapter the factors that are effecting the sitting equipment design and forming by material; and in the fourth chapter the right forming with the help of design principles and comfort of sitting equipment are explained.