İskandinav ahşap mobilyası 'Sandalye'
Scandinavian wood furniture 'Chair'
  1. Tez No: 406053
  2. Yazar: GÜLŞAH KARYAĞDI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK TANSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, İç Mimari ve Dekorasyon, Wood Products, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
İnsanın çevresindeki eşyalar ile bağı duyu organları aracılığı ile sağlanır. Buradan hareketle, bir mobilyanın görme ve diğer duyu organlarına hitabenden özellikleri, o mobilyanın anlaşılmasına temel teşkil etmektedir. Tasarımcı hazırlık, araştırma ve değerlendirme süreçlerinde geliştirdiği mobilyayı, fiziki olarak karşı tarafa gösterebilmesi için, görme olgusunun hem fizyolojisini hem de algılama kurallarını bilerek hareket etmektedir. Oturma elemanında biçimi oluşturan malzeme, strüktür ve yüzey kaplama materyali olarak tasarımın gerçekleşmesini sağlayan etkendir. Bu araştırma oturma elemanı tasarımına etki eden malzemenin sağladığı etki ve etkileşimlerini incelemiştir. Oturma elemanı, onu kullanan insanların düşüncelerini ve yaşam biçimlerini yansıtır. Oturma elemanları insan özelliklerine göre değişkenlik göstermekte ve bu değişkenliği sağlayan ise oturma elemanının strüktürel yapısı ve kaplama malzemesinin oluşturduğu biçimdir. Mekanlara, ihtiyaçlara göre oturma eylemi farklılık gösterirken, oturma elamanın biçimi de oturma şeklini belirlemektedir. Günümüzde tasarımcı, oturma elemanında bireye her türlü konforu verebilecek bir yaklaşım içerisindedir. Konfor artık bir lüks olmaktan çıkmış bir gereksinim haline gelmiştir. Konfor şartlarının sağlanabilmesi için malzeme ve teknoloji ilişkisi önem kazanmıştır. Oturma elemanlarında kullanılan malzeme ve teknoloji işbirliğine dönük çözümler insan hayatında oturma elemanının kullanımını çeşitlendirmekte ve konfor şartları yükselmektedir. Doğal malzemelerin akılcı kullanımı, rahatlığı ve yüksek kaliteli el işçiliği ile modern tasarım tarihinde haklı bir yere sahip olan İskandinav mobilyası, sandalye, ve geleneğinin ikonları olan Verner Panton, Carl Hansen, Fritz Hansen, Hans Wegner, Finn Juhl, Poul Kjaerholm gibi tasarımcıların ürünleri geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştır. Avrupa'nın kuzeyindeki yarımadada bulunan İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya'yı içeren ülkeler topluluğu genellikle İskandinav Ülkeleri olarak anılmaktadır. İskandinav tasarımının tüm dünyayı etkisi altına alan Bauhaus akımının en önemli farkı, modernist düşüncenin görece olarak bu coğrafyaya geç gitmesi nedeniyle insani dokunuşun ( ürünün insan elinden çıkmış hissini uyandırması, el işçiliğinin gizlenmesi yerine bu dokunuşun ön plana çıkarılması ) eksikliğini giderme yoluna gidebilmesi olmuştur. İskandinav tasarımı gereksiz ve gösterişe yönelik süslemeler yerine yalın bir güzellik, detay çözümlerindeki özenli tasarım, bu tasarımın uygulanmasındaki üst düzey el işçiliği, kullanılan doğal malzemeler, rahatlık ve işlev unsurlarının birlikte kullanılmasıyla, tasarım kültüründe çok köklü ve saygın bir yere sahiptir. İskandinav mobilyasının ikonları Hans Wegner, Finn Juhl , Borge Mogensen, Yngve Ektrom, Peter Opsvik gibi tasarımcılardır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact and interaction of material with seating elements. Seating elements reflect the ideas and lifestyle of their user. Therefore, seating elements vary by personnal needs and characteristics. Coating materials, structure and shape form the principles of design. The connection between human and environment is provided by human senses. According to this, furnitures and features identify a vision of addressing other senses and lets to understand the furniture. Furniture designers design/work with the focus of creating usable and physical objects; which they achieve through physical perception and following rules of design. Simple and bare furniture is more cost effective in both material and craftsmanship so appeared the understanding of furniture which is used the condition for modern architecture. Straight lines and geometrical shapes are used in today's furniture. Scandinavian design has reached a broad customer base. It is simple rather than decorated and complex. Iconic Scandinavian designers such as Hans Wegner, Finn Juhl , Borge Mogensen , Yngve Ektron and Peter Opsvik have achieved their place in design history by clever use of natural elements, comfort and quality craftsmenship.