Taguchi yöntemi ve bulanık mantık kullanılarak çok yanıtlı kalite karekteristiklerinin eşzamanlı eniyilenmesi
Concurrent optimization of multi responce quality characteristics using Taguchi metod and fuzzy logic
  1. Tez No: 154986
  2. Yazar: ÜMİT TERZİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MERİÇ ÖZTÜRKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, çok sayıda kalite karakteristiğine sahip bir üretim sürecinin eniyilenmesi için, Taguchi Yöntemi Bulanık Mantıkla birlikte uygulanmıştır. Üretim sürecinin çoklu kalite karakteristiklerini birlikte analiz edebilmek için, bir Çok Yanıtlı Performans Göstergesi (ÇYPG) kullanılmıştır. Üretim parametreleri, çoklu kalite karakteristikleri göz önüne alınarak eniyilenmeye çalışılmıştır. Bu yaklaşımın etkinliğini göstermek amacıyla uygulama sonuçlan sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, for the optimization of a production process that has multiple characteristics, Taguchi Method has been applied in accompany with Fuzzy Logic. A Multi Response Performance Index (MRPI) was used to be able analyse multiple quality characteristics together. Production parameters were studied to be optimized by considering the multiple characteristics. Experimental results are presented to demonstrate the effectiveness of this approach.