Esnek üretim çizelgeleme probleminin genetik algoritma ve bulanık mantık yöntemleri ile çözülmesi
Using genetic algorithm and fuzzy logic method to solve the flexible manufacturing system scheduling problem
  1. Tez No: 259151
  2. Yazar: GÖKÇE CANDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN REŞİT YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada; esnek üretim çizelgeleme problemlerinde toplam akış zamanını (en çok tamamlanma zamanı) en az yapacak faktörleri ve etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma üç aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada, işlem sürelerinin bulanık olmasından dolayı, bulanık mantık yaklaşımı kullanılarak bu değerler durulaştırılmıştır. İkinci aşamada ise, çizelgeleme problemleri yapısı gereği NP-Hard olmasından dolayı tam faktöriyel deney tasarımı yerine Taguchi ortogonal dizi yaklaşımı seçilmiş deney sayısı önemli derecede azaltılmıştır. Üçüncü aşamada ise, EÜS de en çizelgelemeyi elde edecek genetik algoritma faktörlerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Geliştirilen yaklaşım farklı sayıdaki iş ve makine sayıları ile denenerek iş ve makine sayısının çözüme nasıl etkilediği konuları ayrıntılarıyla araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar varyans analiziyle irdelenerek elde edilen sonuçların geçerlilikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focused on to identify factors and their effects which make minimum total flow time (maximum completion time) in flexible manufacturing scheduling problems. The study consists of three parts. In the first part; because of the fuzzy processing times, the processing times are defuzzified with using fuzzy logic method. The scheduling problems are NP-hard so in the second part; instead of full factorial desing experiments, Taguchi?s orthogonal arrays method is applied and the number of experiments are reduced. In the last part; the genetic algorithm factors and their effects, which provides the best scheduling in flexible manufacturing are identified. The proposed approach is tested with different number of jobs and machines and identify the effects of job and machine numbers to the solution. The results are examined with analysis of variance and the validity of results are investigated.