Liquid-liguid equilibrium studies for hydrocarbon-alcohol-water systems
- Tez No: 15512
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LEVENT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET HİDROBARBON- ALKOL- SU SİSTEMLERİ İÇÎN SIVI- SIVI DENGESİ ÇALIŞMALARI ABDULGHANI, Bassam Yüksek Lisans Tezi : Kimya Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Assoc. Prof. Dr. Levent, Yılmaz Eylül 1991» 109 Sayfa Çok bil eşeni i şist- emlerde sıvı- sıvı denge CSSDD analizi, çözücüyü sıyırma proseslerinin tasarımında önemli bir noktadır. Son yıllarda, sulu ortamdaki hidrokarbon/' alkol sistemleri özel önem taşımaktadır. Bunun yanında, korelasyon modellerinin gelişimi için, sistematik olarak polar bileşeni i sistemlerle ilgili toplanmış üçlü SSD ver ileriyle (ve onların ikili verileriyle) ilgilenilmektedir. Bu çalışma, deneysel ve teorik olarak hidrokarbon/ alkol/-' su sistemlerinin iki üçlü SSD' sini değişik sıcaklıklarda araştırmaktadır. Bu sistemler siklohekzan- pentanol - su ve siklohekzan- isopentanol- su sistemleridir. Seçilen sistem ve onun ikilisi oda sıcaklığının biraz altında deneysel olarak araştırılmaktadır. Deneysel program karışmaz ikili için karşılıklı ikili çözünürlük verileri ölçülmesi, üçlübinodal eğrinin oluşturulması ve bağ çizgilerinin belirlenmesini Nikurashina C1959D kesit yöntemiyle içerir. Kuramsal olarak Vanlaar vs klasik Gibbs serbest enerji modeli NRTL eğrisi, sistemlerin karşılıklı çözünürlük eğrilerini belirlemek için kullanıldı. Modellerin değişkenleri deneysel ikili verilerden UNIAC grup yardım yöntemi kullanılarak belirlendi. Raslantı eseri olmayan Cnon- randomness!) değişken a 12 nin NRTL ile hesaplanmış tahmini eğrinin deneysel olarak elde edilmiş olanla uygunluğu üzerindeki etki si de incelenmiştir. Deneysel olan ile NRTL ve Vanlaar yöntemiyle elde edilmiş kuramsal eğrilerin karşılaştırılması gösterildi. Anahtar Sözcükler : Sıvı -Sıvı Dengesi, Hidrokarbon- Aikol- Su Sistemleri, Siklohekzan- Pentanal- Su Sistemi, Siklohekzan- Isopentanol- Su Sistemi. Bilim Kodu s 603. Ol -02. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LIQUID-LIQUID EQUILIBRIUM STUDIES FOR HYDROCARBON-ALCOHOL-WATER SYSTEMS ABDULGHAJMI, Bassam M. S in Chemical Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Levent Yılmaz September 1991, 109 pages Analysis o-f 1 iquid- liquid equilibrium (LLE) in multicomponent systems is an important aspect in the design of solvent extraction processes. Hydrocarbon/alcohol systems in aqueous medium are o-f particular interest in recent years. Also far the development of correlative models, systematically collected ternary LLE data (and the data of their respective binaries) for systems with polar constituents a.rs of interest. The present study investigates two ternary LLE of hydrocarbon/alcohol /water systems both experimentally and theoretically at different temperatures. These systems are cyclohexane- pentanal- water and cyclohexane- isopentanol- water systems. Experimentally a selected system and its respective binaries are investigated at mroom temperatureor slightly above roam temperature. The experimental program includes measurement of mutual binary solubility data -for the“immiscible”couple, establishment of ternary binodal curve and evaluation of tie-lines by crossection method of Nikurashina. (1959) Theoretically Vanlaar and classical Gibbs free energy model NRTL curve are employed to determine the mutual solubility curves of the systems. The parameters of the models are determined from the experimental binary data by using the group contribution method UNIFAC. The effect of nonrondomness parameter a on 12 fitting predicted curve calculated by NRTL with the experimental one is also indicated a comparison between experimental and theoretical curves obtained from Vanlaar and NRTL is shown. Key Wards î Liquid - Liquid Equilibrium, Hydrocarbon- Alcohol - Water Systems, Cyclohexane- Pentanol - Water Systems, Cyclohexane - Isopentanol - Water Systems. Science Code s 603.01.02. iv