An Expert system for dryer selection drysel
- Tez No: 15513
- Danışmanlar: PROF.DR. TÜRKER GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
KURUTUCU SEÇÎMİ ÎÇÎN BÎR UZMAN SİSTEM: DRYSEL Berksun, Y. Refhan Mühendislik Fakültesi Yüksek Lisans Tezi, Kimya Müh. Bölümü Tez Yöneticisi: Prof.Dr. Türker Gürkan Yardımcı Tez Yöneticileri : Prof.Dr. Canan özgen Doç. Dr. Mehmet R. Tolun Ağustos 1991, 254 sayfa ÖZET Bu çalışmada, termal kurutucuların seçimi için DRYSEL olarak tanımlanan bir uzman sistem geliştirilmiştir. Çalışmada literatürde kurutucu seçimiyle ilgili bilgiler bir sistem içinde düzenlenmiştir. Seçim besleme ve ürün özelliklerine olduğu kadar üretim kapasitesine ve üretim maliyetine de bağlıdır. Bazı özel ürünler için, literatürde sadece sınırlı sayıda kurutucu tipi önerilmektedir. Bunlar için, ürün türü, özel uygulama alanı ve kapasite belirlendiğinde uzman sistem doğrudan uygun olan kurutucu tipini önermektedir. Diğer tür ürünlerin çoğunluğu için ise çok sayıda kurutucu tipi uygundur ve bunların seçimi kapa site, besleme formu, ürün formu ve üretim maliyetine bağlıdır, özel uygulama alanı olan ve ürün türünün belli olmadığı durumlar için karar ağaçları, temel olarak kapasite ve besleme formuna göre geliştirilmiştir. Böylece kesikli ve sürekli işlem biçimleri ve sekiz besleme formu için 16 karar ağacı geliştirilmiştir. Literatürde mevcut bazı kurutucutipleri için, üretim maliyetleri kapasitenin fonksiyonu olarak elde edilmiştir. Tüm bu systematize edilmiş literatür bilgileri kurutucu seçimiyle ilgili kurallar oluşturmak üzere kullanılmıştır. IBM PC uyumlu bir mikrobilgisayarda bir uzman sistem geliştirme aracı olan Texas Instruments“Personal Consultant Plus”(PCPLUS) kullanılarak uzman sistem üretilmiştir. Sistemin bilgi tabanı geri zincirleme stratejisinin kullanıldığı tek bir çerçeveden (frame) oluşmaktadır. Sistem kullanıcıdan sayısal değer olarak sadece kapasite verisini talep etmektedir. DRYSEL kullanıcıya ele alınan materyalin özelliklerine bağlı olarak uygun bir veya birkaç kurutucu tipini üretim maliyetiyle birlikte önermektedir. Anahtar Sözcükler : Uzman' Sistemler, Kurala Dayalı Sistemler, Kurutucu Seçimi, Uzman Sistem Kabuğu Bilim Kodu : 603.02.02 vı
Özet (Çeviri)
AN EXPERT SYSTEM FOR DRYER SELECTION :DRYSEL BERKSUN, Y. Refhan M.S. in Chemical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Türker Gür kan Co-Supervisors : Prof. Dr. Canan Özgen Assoc. Prof. Dr. Mehmet R. Tolun August 1991, 254 pages ABSTRACT An expert system to help selection of suitable drying equipment for thermal drying of solids is developed in this study. Work is largely based on systematization of the literature dealing with dryer selection. The choice depends on the properties of the feed and product as well as on the scale of production and cost of the process. For certain products only a limited number of dryers are recommended in the literature. For these, when the product type and the capacity are specified the expert system directly recommends a specific type of dryer. For most of the other classes of products, however, a large number of dryer types are avail able and the choice depends on the factors : capacity, feed form, product form and manufacturing cost. The decision trees for the case when the industry and the product type are not specified are developed basing initially upon the capacity and the feed form. Thus for batch and continuous modes of operation and for the eight feed forms 16 decision mtrees are developed. Manufacturing costs of dryers that are available in the literature are obtained as a function of capacity. These systematized literature information are used to form rules for dryer selection. The expert system is developed and implemented on an IBM PC compatible microcom puter using an expert system building tool namely, Texas Instruments' Personal Consultant Plus (PCPLUS). The know ledge base of the system consists of a frame in which only backward chaining strategy is used. The system requires only capacity data as a numerical value from the user. DRYSEL recommends one or more suitable dryers in accordance with the properties of the feed and of the product. Key jwords : Expert Systems, Rule-Based Systems, Dryer Selec tion, Expert System Shell Scientific Code : 603.02.02 IV