Karton ambalaj üretiminde karşı kalıp sistemlerinin teknolojik ve maliyet açısından incelenmesi
A comparison of counter plate preparation methods used in production of cardboard packaging in terms of technology and cost-effectiveness
- Tez No: 155123
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EFE GENÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Teknik Eğitim, Typography, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Dünyada teknolojik gelişmeler hızla devam etmekte ve bütün sektörler bu gelişmelerden etkilenmektedir. Her geçen gün daha hızlı ve daha kaliteli hizmete yönelik çalışmalar yapılmakta ve bu çalışmalar aynı zamanda maliyet açısından da değerlendirilmektedir. Firmalar, varlıklarını sürdürebilmek ve müşteri potansiyellerini arttırabilmek için bu gelişmeleri yakından takip etmelidir. Bu çalışmanın birinci bölümünde, ambalajın tanımı, çeşitleri, karton ambalajın diğer ambalajlara göre avantajları, kartonun yapısı ve sektörde kullanılan karton türleri hakkında genel bilgiler verildi. İkinci bölümde, karton ambalaj üretiminde kullanılan kesim kalıplarının hazırlık basamakları, kullanılan malzemeler, uygulamada dikkat edilmesi gereken noktalar ve kesim makineleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, kartonun bazı özelliklerinin pilyaja etkileri ve karşı kalıp sistemleri ile ilgili bilgiler verildi. Dördüncü bölümde, örnek çalışmalar üzerinde karşı kalıp yöntemlerinin hazırlık aşamaları ile ilgili bilgiler verildi. Beşinci bölümde, örnek çalışmalar üzerinde karşı kalıp yöntemlerinin maliyetleri hakkında bilgiler verildi. Altıncı bölümde, karşı kalıp yöntemlerinin aynı şartlar altında yapılan kesim işleminde kaliteye ve tiraja etkileri resimlerle desteklendi, ulaşılan veriler grafik üzerinde gösterildi. Son bölümde ise, hazırlık aşamaları, maliyet ve kaliteye bağlı olarak elde edilen veriler değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Technologic developments are continuing rapidly globally, and each sector is considerably affected from these developments. Efforts intended to provide faster and more quality services each day are also evaluated in terms of cost-effectiveness. Companies are obliged to closely monitor these developments in order to survive, and increase their customer portfolio. First chapter of this study provides general information about various packaging descriptions, advantages of cardboard packaging over other types of packaging, cardboard composition, and cardboard types used at the sector. Second chapter provides general information about preparation steps of cutting moulds used for production of cardboard packaging, materials used, points to be considered in practice, and cutting machines. Third chapter provides information about effects of cardboard on pillage, and about counter plate preparation systems. Fourth chapter provides information about preparation steps of counter plate preparation methods by way of examples. Fifth chapter provides information about the cost of counter plate preparation methods by way of example studies. Sixth chapter supports effects of counter plate preparation methods on the quality and volume in the cutting process under the same conditions, and gives graphical representation of the data obtained. Final chapter contains an evaluation of the data derived from preparation stages, costs, and quality.