Ofset baskılı lamine dış ambalajlarda bağıl ve mutlak nemin dayanıma etkisinin irdelenmesi
The impact of relative and absolute humudity on resistance in offset-printed laminated packaging
  1. Tez No: 185186
  2. Yazar: DOĞAN TUTAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ CEM ÖZAKHUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matbaacılık, Typography
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnsanoğlu varolduğundan beri ambalaj ve ambalajlama ile daima iç içeolmuştur. Bu ilişki kimi zaman onun yiyecekleri saklamak için ağaç yapraklarıkullanmasını gerektirmiş, kimi zaman ise çevresindeki malzemelerle arzularıdoğrultusunda yeni malzemeler geliştirmesine neden olmuştur.Bu çalışmada; ilk olarak konuya genel bir bakış yapıldı ve her günkullandığımız ambalajın üretiminde karşılaştığı çevresel faktörlerden nasıl ve neşekilde ambalaja etki edildiğinden bahsedildi.Daha sonraki ikinci ve üçüncü bölümlerde ambalajın genel tanımından,ambalajın tarihi gelişimi ve karton ambalajın oluşumundaki karton kombinasyonunun(oluklu mukavva) yapısından ve yapılışından, laminasyon işlemi ve laminasyonişleminin tanımı ve laminasyon sırasında kullanılan tutkallar hakkında bilgi verildi.Dördüncü bölümde ise kartona etki eden nem tanımı ve bir matbaada klimatikşartların nasıl olması gerektiği ve bu ideal klimatik ortamdaki kartonun olmasıgereken değer aralığı hakkında bilgi verildi.Beşinci bölümde kartonun laminasyon öncesinde basıldığı baskı sistemi olanofset baskı ve bu baskı sisteminde kullanılan yardımcı malzemeler ve baskı sonrasıyapılan laklama işleminde kullanılan laklardan bahsedildi.Altıncı bölümde ofset baskılı karton kombinasyonunun, depolamakoşullarından üretimin son aşamasına kadar, fiziksel yapısını etkileyebilecekkoşullardan bahsedildi.Yedinci bölümde üretim aşamasında yapılan sıcaklık ve nem ölçümleri,laminasyondan sonra yapılan karton kombinasyonunun neme karşı dayanımtestlerinden bahsedildi.Ve son olarak yapılan bu ölçümlerin ve çıkan değerlerin karton kombinasyonuve oluşturulan karton ambalajın dayanımının değerlendirilmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of human race, human beings have been closely bondedwith the phenomenon of the package and packaging. This relationship sometimesrequired them to use tree leaves to preserve food and sometimes occasioned them todevelop new equipment using material already available around them.This study offers, in the first place, a general look at the subject and discussesthe way in which the everyday activity of packaging has been affected byenvironmental conditions.In the following chapters (II and III), a detailed information is given on suchtopics such as the general definition of packaging, the historical development of it, themaking of the corrugated cardboard in the formation of the cardboard packaging, theprocess of lamination and the definition thereof, and the adhesives which are used inthe process of lamination.Chapter IV deals with the definition humidity that affects cardboard, the wayin which the climatic conditions must be in a printing house as well as the value rangein which the cardboard must be in an ideal climatic environment.Chapter V covers the offset printing by which the cardboard is printed prior tolamination, the ancillary materials which are used in this type of printing and thelacquers (varnish) that are used in coating after printing.In Chapter VI, the conditions which may affect the physical structure of theoffset-printed cardboard combination, from storage conditions up to the final phase ofits production, is discussed.Chapter VII informs on the heat and humidity measurements taken during theproduction as well as the tests of resistance against humidity of the cardboardcombinations conducted after the lamination.Finally, the evaluation of the measurements taken and the cardboardcombination of the values that is revealed as well as the resistance of the cardboardpackage produced.