Marmara Denizi mezgit (Merlangius merlangus euxinus Nordmann, 1840) balığının biyolojisi
Biology of the whiting (Merlangius merlangus euxinus Nordmann, 1840) in the Marmara Sea
- Tez No: 155133
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜNAL ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET MARMARA DENİZİ MEZGİT (Merlangius merlangus euxinus Nordmann, 1840) BALIĞININ BİYOLOJİSİ Bu araştırmada, Marmara Denizi'nden avlanan mezgit {Merlangius merlangus euxinus Nordmann, 1 840) balığının Ocak- Aralık 2003 tarihleri arasında; yaş, boy ve ağırlık dağılımları ile yaş-boy, yaş-ağırlık, boy-ağırlık ilişkileri, kondisyonu ve üreme özellikleri üzerinde çalışılmıştır. İncelenen 920 adet dişi ve erkek bireye ait kondisyon faktörü (K) değeri ortalama 0.746 olarak bulunmuştur. Mezgit balığında allometrik bir büyüme olduğu; yaş-boy, yaş-ağırlık ve boy- ağırlık arasında pozitif ve kuvvetli bir ilişkinin varlığı saptanmıştır. İncelenen balıklatın I-V. yaşlar arasında dağılım gösterdiği; birey sayışırım I. ve II. yaş gruplarında fazla olduğu belirlenmiştir. Boy-ağırlık ilişkisi W=0.005L3 14 olup, toplam ölüm oram % 66.9 olarak hesaplanmıştır. Mezgit balığının üremesinin yıl boyunca devam ettiği ve Kasım-Ocak ile Mart-Nisan aylarında maksimum düzeye ulaştığı saptanmıştır. Araştırma bulgularımıza göre Mezgit balığının en küçük av büyüklüğünün 17 cm olması gerektiği sonucuna varılmıştır. Temmuz, 2004 Efsun Görkem GOKSUNGUR
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BIOLOGY OF THE WHITING (Merlangius merlangus eiixinus Nordmann, 1840) IN THE MARMARA SEA In this study; age, length, weight distributions; the relations between the age- length, the age-weight, the length-weight, condition index and the reproduction characteristics of the whiting (Merlangius merlangus euxinus Nordmann, 1840) caught on the Marmara Sea were investigated. The condition index of the whiting was found 0.746 in 920 investigated males and females. The growth of the whiting was found to be allometric and its relationships between age-length, age-weight, length-weight positive and strong. The stock in the investigated area consisted mainly of fish in age groups I-V and the abundance of fish was found in age groups I and EL The length-weight relationship was W=0.005L314 and total mortality rate was found %66.9. The spawning time of whiting extended from January to December, with a maximum in November- January and March- April. According to our researchs it has been concluded that the whiting's fishing length must be minimum 1 7 cm. July, 2004 Efsun Görkem GOKSUNGUR V