CE marking and its implementation (conformity Europe marking and its implementation)
CE işareti ve uygulanması (Avrupa'ya uygunluk işareti ve uygulaması)
  1. Tez No: 155189
  2. Yazar: ALİ GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZALP VAYVAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET CE İŞARETİ VE UYGULANMASI Ortak tek bir Pazar oluşumu Avrupa'nın büyük başarılarından biridir. Ürünlerin, hizmetlerin, sermaye ve işgücünün serbest olarak dolaşabildiği bu ekonomik alan 21. yüzyıla girerken Avrupa Birliği'nde refah için bir altyapı sunmaktadır. CE İşareti, Avrupa direktifinin alanına giren ve Avrupa pazarında satılması amaçlanan bütün ürünler için zorunlu (yasal açıdan gerekli) bir işarettir. Bu yaklaşık olarak Avrupa pazarında bugün satılan bütün ürünlerin %70'ini kapsamaktadır. CE işareti için bu kurallar Avrupa Birliğinde yerleşik olsa da olmasa da ilgili ürünlerin üreticilerinin tamamı için geçerlidir. CE işaretinin arkasında ürünlerin Avrupa pazarına girmesine izin verilmesi ve serbest dolaşması amacı bulunmaktadır. Bunun için Avrupa Birliği pazarında satılacak ürünler için gerekli şartları içeren Avrupa direktifleri (yönetmelikleri, kanunları) oluşturulmuştur. Bu direktifler, gerekli sağlık ve güvenlik şartlarını belirleyen Avrupa Standartları ile desteklenmiştir. Bu direktifler Avrupa Birliği'nde satılan ürünler için minimum güvenlik seviyesini belirtir. Üreticiler tarafından ürünlerinin üzerine ilgili ürünün uygulanabilir direktiflerin tamamına uygun olduğunu simgeleyen CE işareti yerleştirerek Avrupa şartlarına uygunluk gösterilir. CE işareti üreticinin ürünün gerekli şartları karşıladığına dair iddiasıdır. Buna ek olarak, bir ürünün kendisi ile ilgili direktiflerde CE işareti zorunlu değilse CE işareti taşımayabilir. Yeni ekonomi ihtiyaçları yeni yaklaşım standartları için bir ihtiyaç olup bu süreci hızlandırmaktadır. Gelecek günler CE işaretini zorunlu kılan yeni standartlar getirecektir. Bu nedenle aday bir ülke olarak, kendimizi mevcut ve gelecekte yayınlanacak olan standart ve direktiflere karşı hazırlamalıyız. Bu Tezin amacı yeni yaklaşım direktiflerinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak, Avrupa pazarında farklı sektörler için ortak bir uygulama şekli sunmaktır. Ayrıca, bu Tez gerçek uygulamaları örneklemek için yeni yaklaşım direktiflerinden biri olan 90/384/EEC Otomatik Olmayan Tartı Aletleri için bir örnek çalışma sunmaktadır. Test raporları, modüler7 uyumluluk raporları ve kontrol listeleri için v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CE MARKING AND ITS IMPLEMENTATION The single market is one of the great achievements of Europea. This economic space, where goods, services, capital and labour can circulate freely, provides a foundation for prosperity in the European Union as we move towards the 21st century. The CE Marking is a mandatory (legally required) mark for any product that falls within the scope of a European Directive, and is intended for sale in the European Market. This covers an estimated 70% of all products sold today in the EU (European Union). The rules for CE Marking are valid for any manufacturer of such goods, whether resident within the EU, or of foreign origin. The main catalyst behind the CE Marking of products is to allow the entry and free movement of goods within the European Union and some partnering nations. To accomplish this, European Directives (or laws) were introduced, which contain the essential requirements that a product must meet to be sold in the EU. These directives are supported by European standards, which specify the essential health and safety requirements of the Directive. Essentially, these Directives specify the minimum level of safety for products sold within the European Union (EU). Compliance is thereby demonstrated with the manufacturer affixing the CE Marking to their products, indicating that their product conforms to any and all applicable directives. CE Marking is the manufacturer's claim that the product meets these essential requirements. Additionally, a product may not bear the CE Marking unless a directive that specifies the use of the CE Marking requires it. New economy needs are demand for, and accelerating the takeup of, new approach standards. Next days will bring new standards requiring ce marking. Therefore as a candidate country, we have to prepare ourselves against to these current and coming standards or directives. This theis is intended to contribute to better understanding of new approach directives, and to their more uniform and coherent application across different viisectors and throughout the single market. This thesis also provides a case study for one of New Approach directives, 90/384/EEC Non Automatic Weighing Instruments directive, in order to show the real world application as an example. Automation softwares for test reports, compatibilility of modules and checklist are also provided in appendices and in electronic format. June 2004 Ali GÜRBÜZ vm